Yaş ve Kuru İncirin Faydaları

19 Kasım 2021
Yaş ve Kuru İncirin Faydaları

Ülkemizde, İncir yetiştiriciliğinin büyük bir kısmı Ege Bölgesi’nde yapılmaktadır. İncirin en çok yetiştiği yer özellikle Aydın ve İzmir illerimiz iken Akdeniz Bölgesinde yer alan Antalya ilimizde de incir yetiştirilmektedir. Bunlar dışında ise Marmara ve Karadeniz Bölgelerinde kısmi olarak incir üretimi yapılmaktadır. Dünyada en fazla incir üretimi yapan ülkeler arasında Türkiye yer almaktadır. Nitekim Tarım ve Orman Bakanlığı verilerine göre ülkemizdeki incir üretimi 260 bin ton olarak açıklanmıştır. Peki, ülkemizde bu kadar fazla yetişen yaş ve kuru incirin faydaları nelerdir?

Yaş ve Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

İncir meyvesi damak zevkine göre hem yaş hem de kuru olarak tüketilebilmektedir. Her iki formda da tüketilen incirin ise birçok faydası bulunmaktadır. Bu içeriğimizde hem yaş incirin hem de kuru incirin faydaları detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız.

Yaş incirin insan sağlığı açısından faydalarına geçmeden önce en çok merak edilen bir soruyu yanıtlamak istiyoruz: Kuru incir mi yaş (taze) incir mi? Çoğu insan incir meyvesinin taze olarak mı kurutulmuş olarak mı tüketilmesi gerektiği merak etmektedir. Aslında burada bir gereklilik söz konusu olduğu düşünmemekteyiz. Yalnızca iki form arasında bulunan birkaç farktan söz edebiliriz. Böylece hem soruyu yanıtlamış hem de merakı gidermiş olacağız.

İncir meyvesinin kurutulmuş formu su oranı açısından oldukça düşüktür. Öte yandan besin değerleri noktasında da yaş incire göre daha yüksek değerlere sahiptir. Bu değerler; karbonhidrat, lif, protein gibi örneklendirilebilir. Dolayısıyla kuru incir yaş incire göre kalori bakımından da daha zengindir. Son olarak kuru incirin yaş incire göre vitamin ve minarel değerlerinin daha yüksek olduğunu söylemek mümkündür.

Ege Pazarı olarak incirlerin kurutulma süreci tamamen doğal olarak yapılmaktadır. Bu anlamda yaş incir meyveleri doğrudan güneş altında kurutulmaktadır.

YAŞ VE KURU İNCİRİN FAYDALARI

Genel olarak bakıldığında kuru ve teze incirin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

• İncir lif açısından zengin bir meyvedir. Bu anlamda, hazımsızlık çeken kişiler için sindirim rahatsızlıklarının düzeltilmesi noktasında faydalı bir besin olacaktır.

• Şeker hastalığı olan kişiler tatlı niyetine incir tüketebilirler. Nitekim hazır gıdalarda kullanılan şekerin sindirimi zordur ve farklı birtakım zararları söz konusudur. Ancak incir meyvesi, içerisindeki şekerin doğal olması bakımından tercih edilebilir.

• Tansiyon hastalığına sahip kişiler de inciri rahatlıkla tüketebilirler. Çünkü incir meyvesi zengin bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca kansızlığa da iyi gelmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.