Stokta Yok
Ege Pazarı  Zeytin

Yağlı Siyah Çizik Zeytin

48,90 TL
Planlanan Kargoya Teslimat
:
23.05.2022
250 ₺ ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Kampanya
  Ürün Özellikleri

  Yöresel Ege Pazarı lezzetlerinden doğal tatlı siyah çizik zeytin Aydın yöresine özgü yöntemlerle hazırlanır. Hasattan ambalajlamaya kadar pek çok işlemi geleneksel şekilde elle yapılır. Damağınızda unutulmaz bir tat bırakan yağlı siyah çizik zeytin 1 kg ağırlığındaki ambalajlarda satışa sunulur.

  Geleneksel Lezzet Yağlı Siyah Çizik Zeytin

  Aydın yöresinde yetişen zeytin ağaçlarının meyveleri olgunlaşıp siyah rengi alınca toplanır. Zeytin hasadı, ağaca ve zeytine zarar vermeden elle yapılır. Özenle tek tek toplanan siyah zeytinler bıçakla dilimlenerek tatlanması sağlanır. Acı suyunun çıkması için zeytinler çuvallara basılır. Bu işlemin ardından tekrar tuzlanır ve yaklaşık bir hafta bekletilir. Bir hafta sonunda doğal, meyvemsi bir tada kavuşan zeytinler yıkanıp kurutulur. Yemeye hazır hale gelen siyah çizik zeytinler sofranıza lezzet katana kadar zeytinyağı içerisinde muhafaza edilir.

  Siyah Zeytinin Faydaları Nelerdir?

  • Zeytinin gıda alanı ile birlikte kozmetik alanında da kullanıldığı bilinmektedir. Bu bağlamda, hem insan sağlığı üzerinde hem de saç ve cilt bakımı gibi durumlarda çok faydalı bir besin kaynağı olduğunu söylemek mümkündür.
  • İçeriğinde doymamış yağ bileşenleri olmasından kaynaklı zayıflamak isteyen kişilerin çok rahatlıkla kullanabilecekleri besinler arasında yer aldığı söylenebilir. Özellikle karın bölgesindeki yağların yakılmasında önemli bir rol oynamaktadır.
  • Sindirim sistemi sağlığı bakımından önemli gıda maddeleri arasında yer alır. Sindirimi rahatlatmasının yanı sıra bağırsaklar üzerinde oluşan zararlı maddelerin yok edilmesine yardımcı olur.
  • Birçok vitamin ve mineraller bileşenleri içermesinden dolayı bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar.
  • Romatizma ağrılarının giderilmesi için etkili olduğu öne sürülmektedir.
  • Kalp kaslarına iyi geldiği düşünülmektedir. Ayrıca kanın pıhtılaşmasına yardımcı olduğu söylenebilir.
  • İnsan sağlığı üzerinde birçok faydası bulunan zeytinin özellikle yağlı olanı fazla tüketilmemelidir. Aşırı tüketim mide ekşimesi ve ishal gibi durumlara yol açabilir.

  Enerji ve Besin Ögeleri

  100 Gr için

  Enerji (kcal) : 105
  Yağ (g) : 10,9
  Doymuş Yağ (g) : 0,4
  Karbonhidrat (g) : 6,4
  Şekerler (g) : 0
  Protein (g) : 0,84
  Tuz (g) : 0,4
  Yorumlar
  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.