Taze Kuruyemiş Çeşitleri

21 Aralık 2021
Taze Kuruyemiş Çeşitleri

Kuruyemiş çeşitli meyvelerin tohumlarının kurutulması ve işlenmesi ile elde edilen bir tür atıştırmalık çerezdir. Kurutulma işlemi doğrudan güneş altında yapıldığı gibi ısıl işlem yöntemleri kullanılarak da yapılmaktadır. Öte yandan taze kuruyemiş çeşitleri tat vermesi bakımından tuz, şeker gibi unsurları içerisinde bulundurmaktadır.

Kuruyemiş çeşitleri arasında Antep fıstığı, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, badem, ceviz, fındık, leblebi, kuru üzüm, yer fıstığı, kaju gibi gıda maddeleri yer almaktadır. Klasik bir karışık kuruyemiş içerisinde bu çeşitlere rastlamak mümkündür. 

Kuruyemişler insan sağlığı bakımından oldukça faydalık yiyecekler arasında yer alır. Uygun miktarlarda tüketildiğinde gerçekten birçok faydası bulunmaktadır.

Kavrulmuş Kuruyemiş Çeşitleri

Kavrulmuş Kuruyemiş Çeşitleri

Antep Fıstığı: Antep’in meşhur ürünleri arasında yer alan Antep fıstığı oldukça lezzetli bir kuruyemiş çeşididir. Lüks kuruyemişler arasında bulunan Antep fıstığı içerdiği yüksek lif sayesinde özellikle sindirim sisteminin rahatlamasında etkilidir.

Badem: Lüks kuruyemiş sınıfında yer alan badem de sahip olduğu özgün tadıyla insanlar tarafından beğenilerek tüketilmektedir. Bademin faydaları arasında özellikle cilt sağlığını koruması dikkat çekiyor. Hatta kozmetik ürünlerde de sıklıkla tercih ediliyor.

Leblebi: Ekonomik kuruyemiş çeşitleri arasında yer alan leblebi özellikle mide rahatsızlıkları olanlar için öneriliyor. Her kesimden insanın kolaylıkla ulaşabileceği kuruyemiş çeşidi olarak bilinen leblebi bağışıklık sisteminin güçlenmesi için de yararlı etkilere sahiptir. Özellikle kadınların hamilelik dönemlerinde anne sütünün arttırılması noktasında tüketmeleri tavsiye ediliyor.

Fıstık: Yüksek enerji seviyesine sahip olan fıstık da ekonomik bir kuruyemiş çeşididir. İçeceklerin yanında sevilerek tüketilen yer fıstığı tam bir mineral deposudur. Ayrıca sindirim sistemi sağlığının korunmasında yararlı etkilere sahip olduğu bilinmektedir.

Kaju: Lüks kuruyemiş çeşidi olan kaju tropikal bir bitki olarak bilinir. Bu kuruyemiş aslında kaju isimli bir elmanın sapından ibarettir. Her bir kaju elmasında bir adet kaju fıstığı bulunmaktadır. Kajunun faydaları arasında da bağışıklık sistemini güçlendirici yararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Ayrıca kemiklerin güçlenmesinde de oldukça etkili bir kuruyemiştir.

Fındık: Karadeniz bölgesinin meşhur yiyecekleri arasında bulunan fındık her gün kesinlikle tüketilmesi tavsiye edilen bir kuruyemiş çeşididir. Beyin sağlığı gelişiminde yararlı etkileri olduğu bilinmektedir. Ayrıca fındığın içerisinde saf halde bulunan yağ E vitamini bakımından oldukça zengindir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.