Ege Pazarı  İncir

Sarı Lop Dağ İnciri

30,90 TL
Planlanan Kargoya Teslimat
:
23.05.2022
250 ₺ ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Kampanya
  Ürün Özellikleri

  Sarı lop dağ inciri, incirin anavatanı olan Aydın ilinin meşhur yiyecekleri arasında yer almaktadır. Sarı lop dağ incirinin merkezi Aydın’ın Germencik ilçesidir. Bölgenin dağlık arazilerinde tamamen doğal şartlar altında yetişen oldukça lezzetli bir besin maddesidir. Etli ve ballı bir yapıda olmasıyla ünlü olan sarı lop dağ incirinin insan sağlığı bakımından birçok yararlı etkileri bulunmaktadır.

  Sarı Lop Dağ İncirinin Faydaları Nelerdir?

  1- Birtakım vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besindir. İçeriğinde A, B, C, K vitaminleri ve potasyum, magnezyum, çinko, bakır, demir mineralleri bulunmaktadır.

  2- Lif içeriği açısından zengindir. Bu anlamda sindirim sisteminin sağlıklı çalışması noktasında tüketilmesi gereken nadir besinler arasında gösterilmektedir.

  3- Vücut hücrelerinin tazelenmesi sürecinde önemli rol oynar.

  4- Kan basıncının düzenlenmesinde etkili olması ile bilinen bir besindir.

  5- Antioksidan içeriği bakımından vücut üzerinde biriken zararlı bileşenlerin ve toksin maddelerin dışarı atılmasında yardımcı görev vardır.

  6- Kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyerek ileride kanser olma riskini minimuma indirir.

  7- Cilt ve saç sağlığı bakımı açısında faydalı etkileri olduğu belirtilmektedir.

  8- Tansiyonun düzenlenmesi için alternatif bir besindir. Özellikle yüksek tansiyon hastalarının tüketmeleri önerilmektedir. Öyle ki yüksek tansiyonun düşürülmesinde önemli bir rolü olduğu bilinmektedir.

  9- Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Sindirim yollarında oluşan parazit ve bakterilerin öldürülmesinde etkilidir.

  10- Kan şekeri seviyesini dengelemesi ile bilinir. Dolayısıyla diyabet hastalarının uygun miktarlarda tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

  11- Güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli bir besin olarak görülmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde etkisi çabuk görülmektedir.

  Sarı Lop Dağ İnciri Ne Demek?

  Sarı lop dağ incirini diğer incir türlerinde ayıran nokta etli ve ballı bir yapıda olmasıdır. Yetiştirilme sürecinin tamamen doğal olmasından kaynaklı yüzde yüz organik besinler arasında yer almaktadır. Kesinlikle hiçbir ilave şeker ve katkı maddesi içermemektedir. Sarı lop dağ incirini satın alırken öncelikle renginin sarımtırak olmasına, şeklinin yuvarlak yapıda olmasına ve son olarak etli (iri) cinste olmasına dikkat etmek gereklidir. Öyle ki incir çeşitleri, birbirlerine çok benzemesinden dolayı yeri geldiğinde karıştırılabilmektedir. Bu nedenle halk arasında çoğu zaman kuru incir ismi kullanılmaktadır.

  Sarı Lop Dağ İnciri Kaç Kalori?

  Sarı lop dağ incirini hiç şüphesiz ki şifalı ürünler arasında göstermek mümkündür. Bir adet sarı lop dağ incirinin 50 kaloriye eş değer olduğu bilinmektedir. Lif ve demir bileşenleri bakımından zengin olmasından dolayı özellikle sindirim problemi yaşayan ve kansızlığı olan kişiler tarafından tüketilmesi gereken besin olarak işaret edilmektedir.

  Sarı Lop Dağ İnciri Nerede Bulunur?

  Sarı lop dağ incirinin en ünlü olduğu yer Aydın ilinin Germencik ilçesidir. Özellikle bu bölgede bulunan Çarıklar beldesi incir üretiminin odağı haline gelmiş merkezlerden biridir.

   

  “Sarılop” çeşidi kuru incir meyvelerinin besin yoğunluğu

  İncir Besin Değeri

  Yorumlar
  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.