-%15
10,47 TL
8,90 TL
-%15
10,47 TL
8,90 TL
Kampanya
  Ürün Özellikleri

  Pişmaniye Anadolu mutfağına özgü alternatif bir tatlıdır. Halk arasında tel helva ve çekme helva gibi isimlerle de bilinmektedir. Beyaz şeker, un tereyağı ya da margarin karışımları ile elde edilen bir çeşit tatlıdır. Damak tadına göre içeriğine fındık, ceviz veya fıstık gibi kuruyemişler katılabilir.

  Pişmaniye Çeşitleri Nelerdir?

  Anadolu Türk mutfağının meşhur yöresel tatlıları arasında yer alan ürün farklı birkaç malzeme karıştırılarak yapılmaktadır. Yapım süreci gerçek anlamda emek gerektirir. Ancak günümüzde makinelerin olması bu açıdan bir avantajdır. Çeşitleri; çikolata kaplamalı, Antep fıstıklı, fındıklı, vanilyalı, beyaz çikolatalı gibi çeşitlendirilebilir. Aslında burada kişinin damak zevki önemlidir. Ancak piyasada çoğunlukla bu türleri bulunmaktadır.

  Pişmaniye Nereye Ait?

  Ülkemizde hemen her yörede yapılan ve sevilerek tüketilen pişmaniyenin Kocaeli’nde yapılan çeşidi ünlüdür. Öyle ki 2010 yılında coğrafi tescil belgesi bile alınmıştır. Burada üretilen çeşidi İzmit Pişmaniyesi olarak isimlendirilmektedir. Diğer taraftan pişmaniyenin Türkiye’ye tanıtıldığı ilk yer Kocaeli’dir.

  Pişmaniye Nasıl Yenir?

  Tüketicilerin en çok sordukları arasında pişmaniye nasıl yenir gelmektedir. Çok haklı bir soru olmakla birlikte pişmaniyeyi tüketmek gerçekten zorludur. Bu anlamda en uygun tüketim şeklinin çiğ köfte gibi sıkarak tüketmek olduğunu söylemek mümkündür.

  Çekme Helva ve Pişmaniye Aynı mı?

  Çekme helva ve pişmaniyenin aynı olduğunu söylemek mümkündür. Aralarındaki fark yalnızca görüntüden ibarettir. Bazı kişiler çekme helvanın daha az şeker kullanarak yapıldığını da belirtmektedirler.

  Pişmaniyenin Kalorisi Nedir?

  Pişmaniyenin içeriğindeki malzemeler gereği kalorisinin yüksek olduğunu az çok tahmin edebiliriz. 100 gram sade pişmaniyenin yaklaşık 500 kalori değeri vardır. Bu anlamda tüketirken aşırı davranmamak gerekmektedir. Özellikle kilo vermek isteyen kişilerin tatlı tüketimi anlamında kaçınmaları gereken yiyecekler arasında yer almaktadır. Pişmaniyenin yerine hurma veya incir gibi kuru meyveler tatlı yerine tüketilebilir.

  Yorumlar
  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.