İnek Sütü Reçeli Faydaları Nelerdir?

13 Ocak 2022
İnek Sütü Reçeli Faydaları Nelerdir?

Arjantin’den tüm dünyaya yayılan inek sütü reçeli renk ve kıvam olarak karamele benzemektedir. İçeriğinde inek sütü olması bakımından insan sağlığı noktasında da faydalı bir besin kaynağı olarak bilinmektedir. Halk arasında daha çok süt karameli olarak da adlandırılmaktadır.

Süt Reçelinin Faydaları Nelerdir?

-Ana malzemeleri arasında doğal inek sütü bulunmasından dolayı kalsiyum bakımından zengin içerikli bir besin maddesidir.

-Özellikle gelişim çağındaki çocuklara şeker, çikolata gibi katkı maddesi içeren ve adeta bir şeker deposu olan yiyeceklere alternatif olarak verilmesi tavsiye edilmektedir.

-Kemik erimesini önleyici nitelikte olmasından dolayı özellikle menopoza giren kişilerin tüketilmesi için yararlı bir besindir.

-Yüksek oranda fosfor minerali içerdiği bilinmektedir. Bu anlamda, süt reçelinin diş sağlığı bakımından da olumlu etkilerinden söz etmek mümkündür.

-Potasyum, sodyum ve magnezyum açısından da değerli bir besin olduğu söylenebilir.

-Vitamin bileşenleri bakımından oldukça zengindir. A, C, D, B6 ve B12 vitaminleri içermektedir. Buna göre tüketim miktarlarına dikkat edilerek düzenli tüketim sağlandığında günlük vitamin ihtiyaçlarını karşılama anlamında son derece önemli gıdalar arasında yer almaktadır.

-İnek sütü reçelinin dikkat dağınıklığı, dalgınlık, unutkanlık gibi sorunlara karşı da iyi geldiği öne sürülmektedir.

Süt Reçelinin Faydaları Nelerdir?

İnek Sütü Reçeli Neyle Yenir?

Yöresel ürünler arasında bulunan süt reçelinin daha çok kahvaltılarda tüketildiğini söylemek mümkündür. Karamelize bir yapısı olan süt reçelini kızarmış ekmek üzerine sürebilir, kek ve pasta yapımında kullanabilir veya sos olarak çeşitli besinler üzerinde farklı lezzet deneyimleri elde edebilirsiniz.

Süt Reçelinin Tadı Neye Benziyor?

İnek sütünden elde edilen bu alternatif reçelin tadı daha çok süzme balın tadını andırmaktadır. Öte yandan karamelize yapısıyla meşhur sütlü bayram şekerleriyle de benzerlik gösteriyor.

İnek Sütü Reçeli Kaç Kalori?

Süt reçelinin kalorisi içeriğindeki malzemeler gereği yüksek değerlere sahiptir. Öyle ki 100 gramında 315 kalori bulunmaktadır. Bu anlamda, diyet yapan kişilerin ve özellikle diyabet hastalarının çok fazla tüketmemeleri gereken besinler arasında yer almaktadır. Öte yandan inek sütü içeriğine sahip olmasından dolayı aşırı tüketilmediği sürece insan sağlığı bakımından bir zararı yoktur. 100 gram süt reçelinin içerisinde 350 mg potasyum, 129 mg sodyum ve 22 gram magnezyum bulunmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.