İncir Sirkesi Nelere İyi Gelir?

23 Kasım 2021
İncir Sirkesi Nelere İyi Gelir?

İncir sirkesi, Aydın ilimizin yöresel ürünler arasında sayılan ve meşhur meyvesi olan incirlerin içerisine su ve bal karışımı yapılarak fermente sonucu elde edilir. İncir sirkesinin özellikle nelere iyi geldiği ve nasıl içildiği en çok merak edilen iki sorudur. 

İncir Sirkesi Nasıl İçilir?

İncir sirkesini damak zevkinize göre çeşitli şekillerde tüketmek mümkündür. İncir sirkesinin doğrudan salatalarınıza karıştırarak farklı bir lezzet ortaya çıkarabilirsiniz. Öte yandan incir sirkesini doğrudan 1 tatlı kaşığı ölçeğinde içebilir ya da tadını yumuşatmak adına bal ve limon ile karıştırarak da tüketebilirsiniz. Öte yandan incir sirkesi ile farklı tatta soslar hazırlayabilir, hamur işlerinizde deneyebilir ya da çorbalarınıza katabilirsiniz.

İncir Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Diğer sirke çeşitleri gibi incir sirkesinin de elbette birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir. Sindirim problemi çekenler için önerilir. Hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur. Bu sayede vücudumuzda bulunan toksin maddelerin arınmasında önemli bir rol oynar. Özellikle incir sirkesinin kışın tüketilmesi sizi soğuk algınlığı gibi yaygın kış hastalıklarına karşı koruyacaktır.

İncir sirkesi nelere iyi gelir ?

İncir Sirkesi Zayıflatır mı?

Yalnızca incir, su ve bal karışımı ile fermente edilerek ortaya çıkartılan incir sirkesini şifa kaynağı olarak nitelendirmek yanlış olmayacak. Buna göre incir sirkesini uygun dozlarda tüketmek önemlidir. 1 çorba kaşığının içerisinde 14 kalori bulunmaktadır. Dolayısıyla korkmadan tüketebileceğiniz incir sirkesini sabahları aç karnına içebilir ve tokluk hissi sayesinde ana öğünlerinizi hafif yiyerek geçiştirebilirsiniz. Ayrıca incir meyvesinin lifli bir yapıda olmasından dolayı diyet listelerinizde kullanabilirsiniz.

İncir Sirkesinin Zararları Var mı? İncir Sirkesi Yan Etki Yaratır mı?

İnsan sağlığına olan sayısız faydası nedeniyle ön plana çıkan incir sirkesinin herhangi bir zararına rastlanmamıştır. Ancak her besin gibi incir sirkesini de önerilen ölçüler dışında aşırı fazla tüketmek elbette istenmeyen yan etkiler doğurabilir.

Son olarak, yine en çok sorulardan birini yanıtlamak istiyoruz. İncir sirkesi saça iyi gelir mi diye merak edenler için incir sirkesinin mantarları önleyici etkisinin olduğunu söyleyebiliriz. Bu anlamda saç deri dökülmesini engellemeye yardımcı olarak saç derisini besler. Ayriyeten saçların sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.