Ev Yapımı Tarhana

17 Aralık 2021
Ev Yapımı Tarhana

Tarhana her bölgenin yöresine göre farklı şekillerde yapılan ve servis edilen oldukça şifalı bir besindir. Birbirinden değerli onlarca sebze içeren ev yapımı tarhana içerisinde domates, kuru soğan, yeşilbiber, kapya, nohut, maydanoz, nane, yoğurt, tuz, un, maya gibi çok çeşitli besinler bulunmaktadır.

Tarhana çoğunlukla toz halinde çorbası yapılarak tüketilmektedir. Ancak farklı yörelerde cips gibi kurutularak da doğrudan tüketilebilir.

Ev Yapımı Tarhana Nelere İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Yaz mevsiminde doğal olarak yetişen sebzeleri öğüterek elde ettiğimiz tarhana özellikle kış mevsiminde tüketiliyor. Tam bir şifa kaynağı olan tarhananın insan sağlığı açısından da faydaları saymakla bitmiyor. Köy ürünleri listemize aldığımız tarhananın faydaları aşağıdaki gibidir:

-Şeker hastası iseniz kesinlikle tarhana tüketmelisiniz. Çünkü insülinin dengelenmesinde etkili bir besindir.

-Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde oldukça faydalıdır. Ayrıca hastalıklara karşı vücut direncinin sağlam kalmasına yardımcı olur.

-Sindirim yolu rahatsızlıkları olan kişiler için önerilen belli başlı besinler arasında yer alır. Çünkü tarhananın içerisinde lif içeren birçok sebze bulunmaktadır. Bu da hazımsızlığın giderilmesinde ve bağırsakların çalışmasında oldukça etkilidir.

-Birçok vitamin, mineral ve demir açısından zengindir. Bu anlamda, özellikle çocukların fiziksel gelişimleri için önerilmektedir. Özellikle kemik gelişimi üzerinde ve kansızlığın giderilmesi noktasında etkileri görülmüştür.

-Enerji verir; halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetlerin azaltılmasında etkilidir.

Ev Yapımı Tarhana Nelere İyi Gelir ?

Tarhana Çorbası Kalori

1 kase tarhana çorbasının içerisinde 120 kalori vardır. Bunun yüzde 35’i karbonhidrat, yüzde 15’i ise proteinden oluşmaktadır. Yağ oranı ise çorbanıza katacağınız ölçüye göre elbette değişiklik gösterecektir. Tarhana çorbasını mümkün olduğunca sık sık tüketmek önemlidir.

Tarhana Nasıl Pişirilir?

Tarhana pişirmeye çalışanların en çok sordukları arasında tarhana nasıl pişirilir daha doğrusu tarhana topaklanmaması için nasıl pişirilir sorusu gelmektedir. Bu anlamda, tarhana tencereye en son konulmalıdır. Öncelikle sıvı yağ ve salça beraber kavurulduktan sonra tercih edilen diğer malzemeler atılır. Bunun üzerine sıcak su dökülür. Ardından toz kuru tarhana ayrı bir kâsede su ile karıştırılır ve tarhananın suyla iyice özdeşleşmesi sağlanır. En son bu karışım da tencerenin içine dökülerek çorba karıştırılır ve tercih edilirse sarımsak dilimleri atılabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.