Elma Sirkesi Nelere İyi Gelir?

12 Aralık 2021
Elma Sirkesi Nelere İyi Gelir?

Sirke dediğimiz zaman günümüzde en çok kullandığımız iki çeşit akla gelmektedir. Bunlardan biri üzüm iken diğeri de elma sirkesidir. Elma sirkesi elmaların ezilerek suyunun çıkarılmasıyla elde edilir. Fermente olarak bir süreçten geçen elma sirkesinin faydaları insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde elma sirkesi sıkça tüketilmekte ve onlarca faydasının olduğu da bilinmektedir.

Elma sirkesinin faydalarını kesinlikle bir iki maddeyle sınırlandırmak mümkün değildir. Nitekim sindirim sisteminden cilt hastalıklarına hatta saç problemlerine kadar yararlı etkileri olduğu söylenebilir. Bu anlamda, yöresel ürünler arasında yer alan elma sirkesinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

-Özellikle sabah aç karnını içilen elma sirkesinin yağ yakımında etkili olduğunu söylemek gerekir. Bir bardak ılık suyun içerisine bir tatlı kaşığı elma sirkesi koyun ve için. Bu tarifi düzenli aralıklarla sürdürdüğünüzde kilonuzda değişiklik olacağını göreceksinizdir.

-Antioksidan içerir. Vücuttaki ödemlerin atılmasında yardımcı olur.

-Sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir. Bağırsakların temizlenmesini sağlar. Mikropların atılmasında başrol oynar.

-Birçok vitamin barındırır.

-Saç kepeğinin önlenmesinde yardımcı olabilir.

-Bazı cilt problemlerinin giderilmesinde etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

ELMA SİRKESİ NELERE İYİ GELİR?

Elma Sirkesi Nelerde Kullanılır?

Her ne kadar keskin tadı sebebiyle doğrudan tüketilmesi çok tercih edilmese de elma sirkesinin kullanım alanları oldukça geniştir. Tam bir şifa kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz elma sirkesini farklı salatalar ve mezeler içerisinde kullanabilirsiniz. Öte yandan çorbalarınıza da katarak farklı bir lezzet deneyimi yaşayabilirsiniz. Yine su ya da maden suyu içerisine bir iki damla elma sirkesini karıştırmak farklı bir aroma verecektir.

Elma Sirkesi Ne Kadar Tüketilmelidir?

Elma sirkesinin kalori açısından neredeyse sıfır değerine yakın bir besin olmasından dolayı korkmadan tüketilebilir. Hatta elma sirkesinin yağ yakıcı özelliği bulunmaktadır. Özellikle sabah aç karnına suya karıştırılarak tüketilen elma sirkesi kilo vermede kolaylık sağlayacaktır. Öte yandan keskin bir tada sahip olmasından dolayı direkt tüketildiğinden mide problemlerine yol açabilir. Dolayısıyla su, soda, salata, çorba türü besinler içerisine karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Elma Sirkesini Kimler Kullanamaz?

Yukarıda da değindiğimiz üzere elma sirkesinin ciddi mide rahatsızlıkları olan kişiler tarafından sık tüketilmemesi gerekmektedir. Örneğin ülser, reflü, gastrit rahatsızlığı olan bir kişi elma sirkesi tüketimi için kaçınmalıdır. Ayrıca uzmanlar böbrek rahatsızlığı olan kişilerin de sirke tüketmemelerinin altını çizmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.