Ege Otu Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

10 Aralık 2021
Ege Otu Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Ege Bölgesi’nin farklı alanlarında yetişen otların tümü Ege otu olarak anılmaktadır. Günümüzde alışveriş yaptığımız marketlerin veya halk pazarlarının tezgâhlarında gördüğümüz çoğu ot Ege Bölgesi’nden gelmektedir.

Ege Pazarı olarak bugünkü yazımızda çeşitli ege otlarını tanıtmaya çalışacağız. Şifalı ot olarak da nitelendirebileceğimiz Ege otlarının birden fazla faydası bulunmaktadır. Ayrıca Ege otları kendine özgü tatlara sahiptir ve çok farklı şekillerde tüketilebilir.

Ege Otu Çeşitleri Nelerdir?

Bugün bakıldığında Ege Bölgesi üzerinde yetişen onlarca ot bulunmaktadır. Ancak biz bu içeriğimizde beş farklı ege otunu ele alacağız.

Kaya Koruğu: Deniz rezenesinin alt bir türü olarak bilinen kaya koruğu otu yapraklarıyla meşhurdur. Kaya koruğu otu çeşitli salatalarda veya meze türü yiyecekler içerisinde kullanılabilir.

Deniz Börülcesi: Deniz börülcesi yabancısı olmadığımız ıspanakgiller sınıfında yer alan bir çeşit ottur. Hatta ege otları arasında belki de en çok bilinenidir. Deniz börülcesini deniz kıyılarında sıkça görmek mümkündür. Çünkü yaşam alanları bu noktalardır.

Cibes Otu: Ege Bölgesi’nin değerli otlarından biri de cibes otudur. Cibes otuna organik halk pazarlarından kolaylıkla ulaşılabilir. Görüntüsü bir nevi lahana sebzesini andırmaktadır. Ancak turpgiller sınıfında yer almaktadır.

Şevketi Bostan: Halk arasında çoğunlukla bostanotu olarak bilinmektedir. Şevketi bostan otu yemeği ile meşhurdur.

Turp Otu: Turp otu ege otları arasında en kolay ulaşılabilen ve en sık tüketilen otların başında yer almaktadır.

EGE OTU NEDİR, ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Ege Otunun Faydaları Nelerdir?

Ege Bölgesi’nde yetişen otların her birinin kendine has faydaları bulunmaktadır. Ancak genel olarak bakıldığında, bu otlar yüksek vitamin ve mineral bileşenlerine sahiptir. Ege otları tam bir antioksidan kaynağı olarak da bilinir. Özellikle pandemi dönemi beraberinde Ege otlarının kıymeti daha da çok anlaşılmıştır. Yapılan araştırmalar Ege otlarının kansere karşı koruyucu etkisinin olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Ege Otlarının Tadı Nasıl?

Onlarca çeşitlilik zenginliğine sahip olan Ege otlarının tadı nasıl diye de merak edilmiyor değil. Bu noktada da tek bir tat tarifi vermek yanlış olacaktır. Bazı türlerinin ekşimsi bir tat içerirken bazıları daha acımsı olabilmektedir. Ege otlarının baharatımsı bir tadı da olabilir. Öte yandan içlerinde şeker gibi tatlı olan Ege otlarından bahsetmek de mümkündür.

Yöresel ürünler arasında bulunan Ege otu çeşitlerimizi denemek için geç kalmayın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.