Stokta Yok
Ege Pazarı  Sebze Kurusu

Dolmalık Kırmızı Biber Kurusu

40,90 TL
Planlanan Kargoya Teslimat
:
20.05.2022
250 ₺ ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Kampanya
  Ürün Özellikleri

  Dolmalık kırmızı biber kurusu, kendi mevsiminde taze bir şekilde toplanan acısız biberlerin içi oyularak gölgede kurutulması ile hazırlanır ve bir dizide yaklaşık 40-45 adet biber kurusu bulunur. Türk mutfağında herkes tarafından büyük bir keyifle tüketilen ürün, lezzetinin yanı sıra uzun raf ömrü ile dikkat çeker. Dolmalık kırmızı biber kurusu, nefis aromasıyla mutfakların vazgeçilmezlerinden biridir ve birçok farklı yemeğin hazırlanışında kullanılabilir.

  Dolmalık Kırmızı Biber Kurusu Yararları

  • Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlayabilir.
  • Ağrı kesici etkileri olduğu öne sürülür.
  • Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olabilir.
  • Yoğun oranda C vitamini içerir ve özellikle mevsimsel hastalıklara karşı vücuda destek olur.
  • Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını desteklediği bilinir.
  • Antioksidan etkisiyle bazı kanser türlerinin oluşum riskini azalttığı düşünülür.

  Dolmalık Biber Kurusu Nasıl Pişirilir?

  Biber kurusu tek başına tüketilebileceği gibi haşlanarak yemeklerde de kullanılabilir. Dolamlık biber kurusu ise yemeklik dolma çeşitleri arasında yer alır. Bu bakımdan iç harcını koyabilmek adına biber kurusunu öncelikle haşlamak gereklidir. Kendini bırakması için 15-20 dakika kadar haşlamak yeterli olacaktır. Ardından soğuk suda iyice yıkadıktan sonra damak zevkine göre hazır edilen iç harç dolmalık biberlerin içerisine koyulabilir.

  Kırmızı Biber Kurusu Nasıl Saklanır?

  Biber kurusu hava koşullarının müsait olduğu yerlerde dışarıda saklanabilir. Ancak çok nemli ve rutubetli ortamlarda tutulmaması gerekmektedir. Kuru biberleri buzdolabında da muhafaza etmek mümkündür. Diğer bir saklama önerisi ise kuru biberlerin buzlukta saklanmasıdır. Bunun için öncelikle biber kurularını hafif haşlamak gerekebilir. Böylece yemek yapacağınız sırada haşlama zahmetinden de kurtulmuş olunur.

  Biber Kurusu Kaç Kaloridir?

  100 gram dolmalık kırmızı biber kurusu 55 kaloridir. İç malzemelerinin değişiklik göstermesi ile birlikte biber dolması yemeğinin kalori değeri değişiklik gösterebilir. Ancak bir adet biber dolması ortalama 130 kaloridir.

  Enerji ve Besin Ögeleri

  100 Gr için

  Enerji (kcal) : 27
  Yağ (g) : 0,2
  Doymuş Yağ (g) : 0
  Karbonhidrat (g) : 6,3
  Şekerler (g) : 0
  Protein (g) : 1
  Tuz (g) : 0
  Yorumlar
  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.