Ege Pazarı  Baharat

Chia Tohumu

-%15
30,58 TL
25,99 TL
-%15
30,58 TL
25,99 TL
Planlanan Kargoya Teslimat
:
20.01.2022
Kampanya
  Ürün Özellikleri

  Chia tohumu, nane familyasına ait Güney Amerika bölgesine özgü olan bir çeşit bitki tohumudur. Tohumlar, Adaçayı bitki cinsine sahip olan Salvia Hispanica isimli bitkiden elde edilmektedir.

  Chia Tohumunun Faydaları Nelerdir?

  • İçerdiği Omega-3 bitkisel yağ asitleri sayesinde kolesterolün düzenlenmesinde yardımcı bir görev üstlenir.
  • Kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller bakımından zengin besin değerlerine sahip olması özellikle kemik sağlığı açısından oldukça önemlidir.
  • Vejetaryen ve vegan beslenen kişiler için alternatif besinler arasında yer almaktadır.
  • Lif besin değeri oldukça yüksektir. Örneğin 100 gram içerisinde 34 gram lif bulunmaktadır. Bu anlamda, sindirim sisteminin düzenlenmesinde oldukça etkili bir besindir. Ayrıca diyet lifi içermesinden dolayı chia tohumu zayıflamak isteyen kişiler tarafından çok tercih edilen bir besin olmaktadır.
  • Antioksidan içeriği sayesinde vücuttaki toksin maddelerin kolaylıkla atılmasını sağlar.

  Chia Tohumu Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Chia Tohumu Günlük Ne Kadar Tüketilir?

  Chia tohumunun yüksek lif değerine sahip olması bakımından öncelikle günlük tüketilmesi gereken lifin kaç gram olduğu bilinmelidir. Günlük lif tüketim miktarı cinsiyet, yaş, kilo gibi değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Ancak ortalama 20-30 gram arası lif tüketiminin önerilen bir miktar olduğu göz önünde bulundurulduğunda chia tohumunu günlük iki yemek kaşığı tüketmek yeterli olacaktır. Bu da yaklaşık 11 gram lif içeriği demektir.

  Chia Tohumu Nasıl Yenir?

  Öncelikle chia tohumunu pişirerek tüketmenin pek sağlıklı bir yöntem olmadığını hatırlamakta fayda var. Öyle ki bir besini yüksek ateşe maruz bırakmak o besinin değerlerini öldürebilmektedir. Dolayısıyla chia tohumunu yoğurt, süt, salata gibi farklı besinlerle karıştırarak tüketmek daha yararlı olacaktır. Ayriyeten sıvı bir maddeyle temasa geçtiğinde şişerek hacmini olduğundan on kat daha fazla artırabilmektedir. Buna göre farklı lezzetler hazırlarken bunu göz önünde bulundurmak önemlidir.

  Yorumlar
  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.