-%15
17,64 TL
14,99 TL
-%15
17,64 TL
14,99 TL
Planlanan Kargoya Teslimat
:
20.01.2022
Kampanya
  Ürün Özellikleri

  Çedene ya da çedene tohumu, fıstık familyasına ait bir bitki çeşididir. Anadolu mutfağının farklı yörelerinde çeşitli isimler ile bilinmektedir. Bu nedenle çoğu kişinin kafası karışır. Çedenenin diğer alternatif isimleri şunlardır: Menengiç, Çitlembik, Bıttım, Çıtlak, Çöğre, Çıtlık, Kenevir, Ketentohumu.

  Çedenenin Faydaları Nelerdir?

  • Kanserle savaşmada etkili bir besindir. Öyle ki insan vücudunda istenmeyen kanser hücrelerinin dolaşmasını ya da genişlemesini engelleme de yardımcı olur. Özellikle akciğer kanseri ile savaşmada oldukça etkili bir besindir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir. Çünkü içeriğinde farklı vitamin ve mineral besin bileşenleri bulunmaktadır.
  • Sindirim sisteminin düzenlenmesinde etkilidir. Antioksidan içeriği sayesinden istenmeyen atık maddelerin vücuttan dışarı çıkarılmasında yardımcıdır.
  • Potasyum minerali bakımından zengindir. Bu sayede bağırsakta bulunan yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlarken öte yandan da gaz problemlerini yok etmede yardımcı bir görev üstlenir.
  • A vitamini bakımından zengin olması birçok cilt rahatsızlıklarının giderilmesinde ya da engellenmesinde önemli rol oynar.
  • Kolesterolün dengede tutulması için alternatif besinler arasında bulunmaktadır. Öyle ki Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri içerir.

  Çedene Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

  Menengiç ve Çedene Aynı mı?

  Evet, aynıdır. İsim farklılıkları, tamamen yöresel farklılıklardan kaynaklanmaktadır. Menengiç, çitlembik, bıttım, çıtlak, çöğre, çıtlık, kenevir ve ketentohumu; çedene için kullanılan farklı yöresel isimlerdir. Dolayısıyla yukarıda verilen faydalar hepsi için de geçerlidir.

  Çedenenin Tadı Nasıldır?

  İnsan sağlığı açısından tam bir şifa kaynağı olarak nitelendirebileceğimiz çedene, tat itibariyle Antep fıstığını andırmaktadır.

  Çedene Nasıl Tüketilir?

  Damak zevkinize göre farklı tüketim yöntemlerini deneyerek çedenenin faydalarından mahrum kalmamanızı tavsiye edebiliriz. İster kavurarak kuruyemiş gibi tüketebilir, ister toz haline getirerek kahvesini yapabilirsiniz. Diğer bir taraftan salatalarınızda kullanmayı deneyebilir ya da yoğurt ile karıştırarak da tüketebilirsiniz.

  Yorumlar
  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.