Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

25 Şubat 2022
Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Kahvaltılarımızın baş tacı olan gıda maddeleri arasında yer alan zeytin ile kekik, pul biber ve zeytinyağı gibi besinler karıştırılarak farklı lezzet deneyimleri elde edilebilir. Köy ürünleri arasında bulunan zeytin çeşitleri hiçbir katkı maddesi içermemektedir. Zeytinin insan sağlığı noktasındaki faydaları kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

Zeytin Çeşitleri Nelerdir?

Yöresel ürünler arasında yer verdiğimiz zeytin çeşitleri şunlardır:

-Köy Kırması Yeşil Zeytin

-Yağlı Siyah Çizik Zeytin

-Siyah Sele Zeytin

Katkısız Lezzet Köy Kırması Yeşil Zeytin

Ege’nin incisi Aydın’ın köylerinde tamamen doğal olarak yetişen zeytinlerden elde edilen köy kırması yeşil zeytin organik bir üründür. Henüz ham iken toplanan zeytinler taş ile ezilerek suya yatırılıyor. Zeytinin acılığı giderilene kadar yıkama işlemi devam ettiriliyor. Ardından limon, tuz ve su ile karıştırılan zeytinler özenle paketleniyor.

Geleneksel Lezzet Yağlı Siyah Çizik Zeytin

Aydın’ın ünlü ağaçlarında yetişen zeytinler siyah renge ulaşınca özenle toplanır. Bu süreç geleneksel yöntemler kullanılarak tamamen el emeği ile gerçekleştirilir. Toplanan siyah zeytinler bıçak yardımıyla kesilerek acı suyunun çıkması için çuvallara basılır. Ardından tuzlanarak yaklaşık bir hafta kadar bekletilir. Bir hafta sonra yemeye hazır hale gelen siyah çizik zeytinler sizlere ulaştırılmak adına zeytinyağı beraberinde paketlenir.

Gemlik Yağlı Siyah Sele Zeytin

Besin değeri yüksek olan çeşitli zeytinlerden birisi de siyah sele zeytin olarak öne çıkmaktadır. Siyah zeytinlerin toplanılmasından paketlenmesine kadar olan tüm süreç geleneksel olarak gerçekleştirilir. Bu anlamda zeytin çeşitlerimiz hiçbir şekilde katkı maddesi içermemektedir. Sonunda Gemlik yağı ile buluşan siyah sele zeytinler özenle paketlenir.

Zeytin Nelere İyi Gelir, Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral değerleri çok yüksek olan zeytin besini birçok faydası ile adeta şifa kaynağıdır. Zeytinin dikkat çeken faydaları şöyledir:

-Sindirimi düzenler.

-Lif değeri yüksektir.

-Antioksidan kaynağıdır.

-Yüksek E vitamini içerir.

-Tokluk hissi yaratır.

Zeytin Kalorisi Nedir?

Bir adet siyah zeytin 5 kaloridir. Günlük ortalama on adet zeytin tüketmek vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral değerlerinin karşılanması bakımından önemlidir. Bir adet köy kırması yeşil zeytin ise 3 kaloridir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.