Yeşil İncir Reçeli Nedir, Faydaları Nelerdir?

18 Mart 2022
Yeşil İncir Reçeli Nedir, Faydaları Nelerdir?

Yeşil incir reçeli Aydın’ın dağlık arazilerinde doğal olarak yetişen incirlerden elde edilmektedir. Kahvaltılarınızda ve ara öğünlerinizde atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz taze incir reçeli lezzetli yöresel ürünler arasındadır.

Taze incir meyvesi kullanılarak sofralarınıza sunulan taze incir reçeline alternatif reçel çeşitleri arasında bulunan kuru incir reçeli de incirin kuru halini sevenler için önerilebilir.

Yeşil incir reçeli

Yeşil İncir Reçeli Sağlıklı mıdır?

Yeşil incir reçelinin yapımında doğal taze incir meyvesinin kullanılıyor olması insan sağlığı noktasında birçok yararlı etkilere işaret etmektedir. Ancak hem incirin besin bileşenlerine bakıldığında doğal şeker oranının fazla olması hem de reçel yapımında ilave şekerin kullanılıyor olması bu ürünü kalori bakımından zenginleştirmektedir.

Bu minvalde, taze incir reçeli uygun porsiyonlarda tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır. Özellikle şeker hastası olan, kilo vermek için diyet yapan veya kilosunu kontrol altında tutmak isteyen bireylerin küçük porsiyonlar halinde tüketmeleri önem arz etmektedir.

İncir Reçelinin Faydaları Nelerdir?

Taze incir reçelinin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Taze incir vücudun ihtiyaç duyduğu birçok vitamin ve mineral değerlerini karşılayabilecek besin değerlerine sahiptir.
  • A, B, C, K vitaminleri içerir.
  • Bakır, çinko, demir, magnezyum, potasyum mineralleri içerir.
  • Tamamen doğaldır.
  • Yüksek enerji kaynağıdır.
  • Uygun miktarlarda tüketildiğinde sağlıklı bir atıştırmalık olarak kabul edilebilir.
  • Çeşitli şerbetli tatlılar yerine alternatif bir tatlı kaynağı olarak tüketilebilir.
  • Lif açısından zengin olan taze incir sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
  • Bağırsak yollarını rahatlatmada önemli rol oynar.
  • Bağışıklığı güçlendirir.

İncir Reçeli Kaç Kaloridir?

İncir reçeli kalori bakımından yüksek değerlere sahip bir besin olduğu için aşırı tüketilmemesi gerekmektedir. Öyle ki çok fazla incir reçeli yemek yukarıda yer alan faydaları sağlamayabilir. Bir orta porsiyon yeşil incir reçeli 220 kaloridir. 1 yemek kaşığı taze incir reçeli 15 kaloridir.

Ege Pazarı Yeşil İncir Reçeli

Aydın yöresinin meşhur incirlerinden elde edilen Ege Pazarı Yeşil İncir Reçeli tamamen doğal bir üründür. Hiçbir katkı maddesi kullanılmayan taze incir reçeli ile kahvaltılarınızı süsleyebilir veya incir reçelini farklı tarifler için doğrudan kullanabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.