Şekersiz Portakal Reçeli

29 Ocak 2022
Şekersiz Portakal Reçeli

Ülkemizin mutfağında reçel çeşitlerinin ayrı bir değeri bulunmaktadır. Severek tükettiğimiz ve bin zahmetle hazırladığımız reçeller en iyi yöresel tatlılar arasında yer almaktadır. Organik olarak yetiştirilen portakalların toplanması ile yapılan şekersiz portakal reçeli adından da anlaşılacağı üzere kesinlikle ilave şeker ve hiçbir katkı maddesi içermemektedir. Portakal reçelinin tadı içeriğindeki portakal meyvesinden gelmektedir. Öyle ki portakalın içerisinde saf halde bulunan doğal şeker eşsiz bir tat deneyimi sunmakla beraber insan sağlığı açısından da herhangi bir olumsuz etki yaratmamaktadır. Nitekim aşırı bir şekilde tüketilmediği sürece birçok yararı bulunmaktadır.

Diğer şekersiz reçel çeşitlerimizde olduğu gibi bu reçel çeşidimizde de ilave şeker ve herhangi bir katkı maddesi kullanmamaktayız. Bu da portakal reçelinin tamamen organik bir ürün olduğuna işaret etmektedir. Doğal yollarla üretilmesi noktasında tam bir şifa kaynağı olarak da nitelemek mümkündür. Uygun miktarlarda tüketildiği zaman hiçbir yan etkisi ve zararı bulunmamaktadır. Portakal meyvesinin içeriğindeki doğal şeker dışında ekstra bir şeker içermemesi kilo alımına da sebebiyet vermemektedir. Araştırma verilerine göre portakal meyvesinin tek başına tüketilmesi şeker hastalığına iyi gelmiş olsa da bu reçel için geçerli değildir. Öyle ki portakal reçeli tüketimi diyabet hastalığı olan kişiler tarafından dikkat edilerek yapılmalıdır.

Portakal Reçelinin Faydaları Nelerdir?

-Portakalın şeker hastalığı tedavisinde kullanıldığı bilinse de bu durum portakal reçeli için söz konusu değildir. Dolayısıyla aşırı tüketimden kaçınılmalıdır.

-Cilt sağlığının korunması anlamında olumlu etkileri olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle kozmetik alanında da kullanıldığı bilinmektedir.

-Kötü kolesterolün düşürülmesi açısından faydalıdır. Özellikle reçelin tanelerini yemek daha etkili olacaktır.

-Kan basıncını dengede tutmaya yardımcı bir besindir. Öte yandan kansızlığa iyi geldiği de belirtilmektedir.

-Zengin bir C vitamini içeriğine sahiptir. Güçlü bir bağışıklık sistemi için tüketilmesi gereken alternatif besin maddeleri arasında yer alır.

-Kalp sağlığına iyi geldiği öne sürülmektedir.

Portakal Reçelinin Faydaları Nelerdir?

Şekersiz Portakal Reçeli Kalorisi Nedir?

Bir tatlı kaşığı seker ilavesiz portakal reçeli yalnızca 3 kaloridir. Halbuki ek şeker içeren sıradan reçeller oldukça fazla kalori değerleri içermektedir. Bu nedenle şeker ilavesiz reçel tercih etmek hem sağlığınız açısından hem de kilonuzu kontrol altında tutma noktasında her zaman için daha yararlıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.