Nar Ekşisi ve Nar Ekşili Sos Arasındaki Farklar

18 Şubat 2022
Nar Ekşisi ve Nar Ekşili Sos Arasındaki Farklar

Nar, içerindeki yüksek miktardaki vitamin ve mineral değerleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici meyveler arasında yer almaktadır. Tat olarak ekşimsi bir yapıya sahip olan nar meyvesinden elde edilen nar ekşisi, genellikle salata ve sos yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Köy ürünleri arasında bulunan nar ekşisi ve nar ekşili sos arasındaki farklar bu içeriğimizde ele alınmaya çalışılmıştır.

Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

Türk mutfağının vazgeçilmez besin maddeleri arasında konumlanan nar ekşisinin insan sağlığı bakımından en az nar meyvesi kadar sağlıklı etkilerinin olduğunu söylemek mümkündür. Nar ekşisinin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Sahip olduğu çeşitli vitamin ve mineral değerleri bakımından bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Antioksidan içeriği sayesinde vücudu toksinlerden arındırır.

-Kronik yorgunluğa karşı faydalı etkilerinin olduğu öne sürülmektedir.

-Bağırsak yolları üzerinde bulunan çeşitli parazitlerin ortadan kaldırılması için doğal bir tedavi sunar.

-İdrar söktürücü olarak alternatif tıp alanında kullanılmaktadır.

-Cilt sağlığının korunması noktasında faydalı olduğu düşünülmektedir.

Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?

Nar Ekşisinin Ömrü Ne Kadardır?

Nar ekşili sosun raf ömrü bulunduğu ortama göre değişiklik göstermektedir. Güneş görmeyen serin bir ortamda saklanan nar ekşisi ortalama iki yıl kadar durabilmektedir.

Nar Ekşisi ile Nar Ekşili Sos Arasındaki Farklar Nelerdir?

Nar ekşisi ve nar ekşili sos iki farklı besin maddesidir. Genel olarak bakıldığında tüketiciler bu iki besini aynı olarak kabul ediyor olsa da nar ekşisi ve nar ekşili sos arasındaki farklar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Nar ekşisi katkı maddesi içermez. Nar ekşili sos ise içerisinde nar meyvesinin özünden daha çok glikoz şurubu, şeker, asitlik düzenleyici gibi birçok ilave maddeler barındırmaktadır.

-Nar ekşisi yüzde yüz nar meyvesi kullanılarak elde edilmektedir. Buna göre nar ekşisinin ne koyu ne de akışkan bir kıvamı vardır. Nar ekşili sosta ise içeriği bakımından glikoz şurubunun nar ekşisinin en alt kısmına çöktüğü gözlemlenebilir.

-Nar ekşisi daha koyu bir kıvamda olmalıdır. Bal kıvamında olan bir nar ekşisinin doğal olduğu söylenebilir. Bir litre nar ekşisi elde edebilmek için ortalama 10 kg nar meyvesi kullanılmaktadır. Nar ekşili sos ise kesinlikle sağlıklı bir besin değildir.

Nar Ekşisi Kaç Kaloridir?

Çeşitli besinlerin yanı sıra özellikle salatalarda sıklıkla kullanılan nar ekşisi kalori değeri bakımından düşük bir değere sahiptir. Bir tatlı kaşığı (5 gram) nar ekşisi 15 kaloridir. Çiğköftenin yanında da çok tüketilen bir besin olarak bilinmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.