Kuruyemişler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

04 Kasım 2021
Kuruyemişler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

En fazla tüketilen atıştırmalıklar arasında sizler de takdir edersiniz ki kuruyemişler gelmektedir. Ancak kuruyemiş tüketiminde kulaktan dolma bilinen yanlışlar ne yazık ki oldukça fazladır. Bu içeriğimizde ise kuruyemişler hakkında bilinen yanlış bilgilerden yola çıkarak kuruyemişler hakkında bilinmesi gerekenler listesi oluşturduk.

Kuruyemişler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuruyemiş tüketen insanların yanlış bildikleri arasında, belki de ilk sırada şu ifade yer almaktadır: Kuruyemişler kilo aldırır mı? Bizlerin en başından beri ifade ettiğimiz gibi kuruyemişler oldukça sağlıklı besinler arasında yer almaktadır.

Ancak önerilen miktarlarda tüketildiği zaman kuruyemişlerin yararlarından faydalanabiliriz. Eğer sabah akşam tüm öğünlerinizde avuç avuç kuruyemiş tüketmiyorsanız kesinlikle kilo almazsınız.

Bir diğer merak edilen ise çiğ kuruyemişin kavrulmuş kuruyemişten daha mı yararlı olduğu yönündedir. Aslında çiğ olarak bulunan kuruyemişler kavruldukları zaman tat, koku gibi bileşenleri yönünden ön plana çıkarlar.

Ancak kavurma işleminin sağlıklı yapılması gereklidir. Bir kuruyemişi çok yüksek ısılara maruz bırakmak içeriğindeki besin değerlerini yok edebilir. Bu nedenle, Ege Pazarı güvencesiyle kuruyemişlerimizi satın almayı deneyebilirsiniz.

Kuruyemiş Hakkında

Ekonomik olması yönünden herkesin rahatlıkla alabileceği ve lezzetiyle sofralarımızı süsleyen çekirdeğin de yanlış bilinen birkaç yönü var. Özellikle yağ oranının yüksek olması tüketicileri düşündürmektedir.

Ancak ay çekirdeğinin içerisinde saf halde bulunan yağ, sanıldığı gibi insan sağlığına zarar vermektedir. Tabi önerilen miktarda tüketildiğinde!

Bir diğer soru işareti ise kuruyemişlerin açık ya da paketli olarak iki çeşitte tezgâhlarda yerini almasıyla ilgilidir. Burada da çoğu kişi açık kuruyemişleri daha taze ve organik bulmaktadırlar.

Aksine açık olarak satılan kuruyemiş çeşitleri bayatlamaya daha fazla elverişlidir. Öte yandan açık kuruyemişlerin ne kadar süredir açık olarak pazarlandığı ve son kullanma tarihinin bilinmemesi yönünden kapalı paketlere göre daha fazla riski beraberinde getirmektedir.

Kapalı paket olarak piyasaya sürülen kuruyemişlere gelecek olursak; aslında, bu kuruyemiş çeşitleri tamamen fabrikasyon aletleri ile ambalajlandığı için –yani el değmeden paketlendiği için daha hijyenik kabul edilebilir.

Diğer bir yandan bu kuruyemişlerin paketlenme tarihi ve son kullanma tarihi gibi bilgileri öğrenme şansımızın olması bu kuruyemişleri tercih etmemizde etkili olabilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.