Kuruyemiş Nasıl Tüketilmeli?

22 Ekim 2021
Kuruyemiş Nasıl Tüketilmeli?

Kuruyemiş tüketimi insan sağlığı açısından birçok fayda sağlamaktadır. Ancak, kuruyemiş tüketiminde dikkat edilmesi gereken birkaç nokta mevcuttur. Bu noktalara dikkat edilmediği takdirde kuruyemiş tüketmek fayda yerine zarar eğilimleri gösterebilmektedir. Bu bağlamda kuruyemiş nasıl tüketilmeli sorusu önem teşkil etmektedir.

Kuruyemiş Nasıl Tüketilmeli? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Kuruyemişleri nasıl tüketmeliyiz? gibi bir soruyla karşı karşıya kaldığımızda, ilk olarak aklımıza gelen kuruyemişin çiğ mi yoksa kavrulmuş mu tüketilmesi söylemi olmaktadır. Bu anlamda, kuruyemişlerin çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Bu konuda Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Sibel Bölek’in paylaşımlarına değinmek yerinde olacaktır. Kuruyemiş tüketimi konusunda çiğ kuruyemişlerin tercih edilmesi gerektiğine vurgu yapan Bölek, kavrulmuş kuruyemişler hakkında yağ oranına dikkat çekmektedir. Şöyle ki kuruyemişlerin içerisinde doğal olarak bulunan yağların kavurma işleminden sonra mutasyona uğrayarak trans yağlara evirildiğinin altını çizmektedir.

Öte yandan, kuruyemişlerin içerisinde bulunan saf yağlar, kalp ve beyin sağlığı açısından önemli görülmektedir. Ancak kuruyemişlerin kavrulması ile beraber doğallığını kaybeden yağlar, sağlık açısından yararlı etkilerini de maalesef yitirmektedir.

Çiğ ve Kavrulmuş Kuruyemiş Farkları

Kuruyemişlerin kavrulma süreçleri de değişiklik göstermektedir. Standart bir kavurma işlemi olmamakla beraber her üretici kuruyemişi farklı ısı derecelerine maruz bırakarak kavurma işlemini gerçekleştirmektedir.

Bazı üreticiler kuruyemişleri çok yüksek ısı derecelerine maruz bırakarak kavurma işlemi yapmakta ve bu süreci Pazar stratejisi olarak kullanmaktadırlar. Örneğin piyasada çifte kavrulmuş olarak tezgâhlarda gördüğümüz kuruyemişler, gereğinden aşırı derecede fazla bir ısıya maruz kalmaktadırlar. Dolayısıyla kuruyemişin besin değerleri yüksek ısı dolayısıyla kaybolmaktadır.

Buna göre kuruyemişler insan sağlığı açısından da zararlı noktalara işaret edebilmektedir. Ancak bu noktaların farkında olmayan tüketiciler çifte kavrulmuş sloganıyla piyasaya sürülen ve normal kavrulmuş kuruyemişlere göre daha pahalı olmasına rağmen bu kuruyemişleri daha çok tercih etmektedirler.

Kuruyemişlerde bulunan saf yağların kavrulma sonrasında besin değerlerini kaybetmesi insan vücudunda ciddi yağlanmalara da sebebiyet verebilmektedir. Bu anlamda, mümkünse kuruyemiş çiğ olarak tüketilmelidir. Eğer kuruyemişi kavrulmuş olarak tüketecek olursanız aşırıya kaçmamanız; önerilen miktarda tüketmeniz tavsiye edilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.