Kurutulmuş İncir Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

31 Mart 2022
Kurutulmuş İncir Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

İncir yetiştiriciliği konusunda birinci sırada yer alan Türkiye’nin özellikle Ege Bölgesi incir üretimine ev sahipliği yapmaktadır. Bu anlamda, İzmir ve Aydın bölgeleri incirin anavatanı olarak bilinmektedir. Peki, bu yörelerden elde edilen incirler nasıl kurutulmaktadır, kurutulmuş incir ne demektir?

Kurutulmuş incir, taze incir meyvesinin zamanında toplanarak kurutulma sürecine dahil edilmesi sonucunda elde edilmektedir. Buna göre kuru incir ürünlerinin incirlerin kurutulması ile elde edildikleri söylenebilir.

İncir çeşitleri oldukça zengin bir türe sahiptir. Örneğin; mor güz inciri özel sofralık incirler arasında yer alırken sarı lop dağ inciri ise özel kurutmalık incirler arasında bulunmaktadır. Peki, taze incirler nasıl kurutulmaktadır?

Kurutulmuş İncir

Kurutulmuş İncir Ürünleri

İncir meyveleri her ne kadar doğal şartlar altında yetişiyor olsa da eğer bir incir meyvesi zamanında toplanmazsa hiçbir kıymeti yoktur. Bu anlamda, hasat zamanı geldiğinde incirlerin toplanarak kurutulma süreçlerine dâhil edilmesi önem arz etmektedir.

Bu süreçte ise incirlerin doğallığının korunması çok önemlidir. Bir incir meyvesinin doğallığını bozmamak için gelişmiş teknolojilerden faydalanmak oldukça önemlidir. Bu noktada, Ege Pazarı yenilikçi ve modern teknolojileri kullanarak kurutma aşamasını gerçekleştirmektedir.

Özenle toplanan incirler kurutulma sürecine tabi tutulmadan önce yıkama aşamasından geçmektedir. Bu sayede, istenmeyen maddelerden arıtılan incirler hijyenik bir hale getirilmektedir. Akabinde ise TS 541 standardı gereği uygun nem dengesinin sağlanması noktasında gerekli kurutma ve fırınlama işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Kuru İncir Çeşitleri Nelerdir?

Kuru incir üretimi noktasında özellikle Aydın bölgesi çok verimli topraklara ve uygun iklim şartlarına sahiptir. Her ne kadar Akdeniz, Marmara gibi farklı bölgelerde de kuru incir üretimi yapılsa da Ege bölgesi bu anlamda birinci sırada yer almaktadır.

Dolayısıyla kuru incir çeşitleri denildiğinde akla ilk gelen yerler de Aydın bölgesinde çevrelenmektedir. Buna göre Germencik ve Çarıklar beldeleri oldukça ünlüdür. Sarı lop inciri denilen en iyi incirin yetiştirildiği bölge dağ inciri ile bilinmektedir.

Kuru incir çeşitleri arasında yer alan bir diğer ürün ise kuru incir süzme çeşididir. Yine ceviz dolgulu kuru incir, zeytinyağlı incir çeşitleri de gerek lezzetleri gerek de insan sağlığı noktasında önemli faydaları olan çeşitli incir kuruları arasında bulunur.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.