Kuru İncir Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

07 Mart 2022
Kuru İncir Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İnsan sağlığı bakımından birçok faydası bulunan kuru incir şifalı bir besin maddesidir. Ülkemizdeki incir üretiminin payı göz önüne alındığında dünyada en çok incir üreten ülke olarak ön plana çıkmaktayız. Ancak bu değerli besin topraklarımızda yetişiyor olsa da incir yetiştirirken kullanılan çeşitli kimyasal ilaçlar incirin besin değerlerini yok edebilmektedir. Bu anlamda, kuru incir satın alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna cevap aramaya çalıştığımız bu içeriğimizde doğal incir nasıl anlaşılır gibi merakları da gidermiş olacağız.

Kuru İncir Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuru incir satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Taze incire göre besin değerleri açısından daha zengin olan kuru incirin faydaları da göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Peki, böylesine zengin besin içeriğine sahip kuru incir satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Kuru İncir Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kuru incir satın alırken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Kuru incirin dış görünümü incir satın alırken dikkat edilmesi gereken bir husustur. Öyle ki kimyasal maddelerden biri olan peroksit ile incirin beyazlatılması sağlanmaktadır. Tezgâhlarda beyaz kuru incir gören tüketiciler ise bunu doğal görünüm olarak algılayabilmektedirler.

-Doğal kuru incir satın alırken incirin küflü olmamasına özen göstermek de önemlidir. Küf incirin üzerinde ve içinde olabilir. Bunun için dikkatlice bakmak faydalı olacaktır. Küflü incirler sağlık açısından zararlıdır. Buna göre bozuk kuru incir nasıl anlaşılır diye sorulduğunda küflü incirlerden uzak durulması gerektiği söylenebilir.

-Öte yandan kuru incirin rengi nasıl olmalı diye merak edilmektedir. Bu konuda net bir renk tarifi yapmak imkânsızdır. Çünkü incir çeşitleri noktasında incirlerin renkleri değişiklik gösterebilir. Örneğin Sarı Lop Dağ İnciri adından da anlaşılacağı üzere sarı renkte iken Süzme Kuru İncir açık sarı-beyaz renklerde olabilmektedir.

-Kuru incirin iyisi doğal görünüme sahip olan incirlerdir. Özellikle bembeyaz renkli veya tertemiz görünen incirlerden uzak durulmalıdır. Ancak kuru incir üzerindeki beyazlıklar incirin kendi doğal şekeri olabilir. İncir bulunduğu hava şartlarına göre örneğin soğukta kristalleşerek beyaz görünüm alabilir. Peroksit bileşeninin verdiği beyazlık ile doğal incirin kendi beyazlığı karıştırılmamalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.