Kuru İncir Reçeli Nedir, Faydaları Nelerdir?

16 Mart 2022
Kuru İncir Reçeli Nedir, Faydaları Nelerdir?

Aydının meşhur ürünlerinden incir Türk mutfağında pek çok tariflerde yer almaktadır. İncir çeşitleri kullanılarak tuzlu besinler ortaya çıkarabileceği gibi tatlı ürünler de elde edilmektedir. Bunlar arasında yer alan lezzetlerden biri de kuru incir reçeli olarak örneklendirilebilir.

Kahvaltılarda ya da atıştırmalık olarak çay veya kahve gibi içeceklerin yanı sıra tüketebileceğimiz kuru incir reçeli alternatif bir tatlı olarak görülebilir. İnsan sağlığı bakımından da birçok faydası bulunan incir reçelinin içerisinde pek çok vitamin ve mineral bileşenleri bulunmaktadır.

Kuru İncir Reçeli Faydalı mı?

Kuru İncir Reçeli Faydalı mı?

Kuru incir reçelinin içeriğinde incir meyvesinin kullanılıyor olmasından dolayı faydaları göz ardı edilemeyecek kadar çoktur. İncir reçelinin faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Vitamin açısından zengindir: B, K, A ve C vitaminleri içerir.
  • Mineral bakımından zengindir: Demir, magnezyum, bakır, çinko, manganez ve potasyum mineralleri içerir.
  • Doğal olarak yetiştirilen Aydın incirleri kullanılarak elde edilir. Bu anlamda herhangi bir katkı maddesi içermemektedir. Yalnızca yüzde yüz pancar şekeri kullanılır.
  • Diğer şerbetli ürünlere göre bir tatlı alternatifi olarak düşünülebilir. Uygun miktarlarda tüketildiğinde kilo alımına neden olmaz.
  • Tam bir enerji kaynağıdır.

Doğallığı ve Faydaları ile Eşsiz Bir Lezzet

Ege Bölgesi’nin incisi olarak bilinen Aydın’ın dağlık arazilerinde hormonsuz ve ilaçsız olarak tamamen doğal şartlar altında yetiştirilen incirler yine doğal olarak belli bir kuruluğa eriştikten sonra reçel yapmak için özenle toplanıyor. Bu süreçte kesinlikle hiçbir katkı maddesi kullanılmıyor. Dolayısıyla incir içeriğinde hâlihazırda bulunan vitamin ve mineral değerleri özelliklerini yitirmeden sofranıza gelmiş oluyor.

İncir meyvesinin insan vücudu için sağladığı yararlar göz önüne alındığında bu ürünü her mevsim keyifle tüketebilirsiniz. Gerek kahvaltılarınızda gerek canınız tatlı bir şey çektiğinde ya da farklı bir lezzet arayışındaysanız eğer dondurma, kaymak ve ceviz gibi besinler eşliğinde tüketebileceğiniz kuru incir reçelini alternatif bir tatlı olarak tüketebilirsiniz.

İncir Reçeli Kaç Kalori?

İncir reçeli hem incir meyvesinin içeriğindeki doğal şekerden hem de reçel yaparken eklenen pancar şekerinden dolayı yüksek karbonhidrat içeren bir besindir. 1 yemek kaşığı incir reçeli 15 kaloridir. Buna göre özellikle şeker hastalarının ve kilosunu kontrol etmek isteyen kişilerin çok az miktarlarda tüketmeleri önerilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.