Kuru İncir Nedir, Özellikleri Nelerdir?

03 Mart 2022
Kuru İncir Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Kuru incir, Ficus carica ağacı meyvesidir. Bu ağaç yüzyıllardan beri süregelen dut familyasına ait küçük bir ağaç türüdür. Bu incir ağacı Akdeniz ve batı Asya'nın yerli ağaç türlerinden bir tanesidir. Ortalama 800 türden fazla tropikal bitki içermektedir. Bu anlamda incir meyvesi çok eski zamanlardan beri yetiştirilen ve hem meyve hem de süs bitkisi olarak kullanılan bir üründür.

Türkiye’deki incir pazarına bakıldığında ise başlıca ihracat (dışsatım) ürünlerimiz arasında incir bulunmaktadır. Özellikle Ege bölgesindeki tarım sektörüne bakıldığında ön planda yer almaktadır. İncirin Türkiye’de en fazla yetiştirildiği bölge ise Aydın ilidir. Nitekim 2018 yılı verileri incelendiğinde dünyadaki toplam incir üretimi 1 milyon 140 bin ton olarak tespit edilirken bunun yaklaşık 307 bini Türkiye’de üretilmiştir. Diğer bir taraftan incir üretimi pazarının %64’ünü Türkiye, Mısır, Fas ve Cezayir ülkeleri oluşturmaktadır.

Kuru İncirin Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde, İncir yetiştiriciliğinin büyük bir kısmı Ege Bölgesi’nde yapılıyor olsa da Akdeniz, Marmara ve Karadeniz bölgelerinde (en çok incir üretimi yapılan yerler: Aydın, İzmir, Antalya) kısmi olarak incir üretimi yapılmaktadır. Dolayısıyla Türkiye dünyada en fazla incir üretimi yapan ülkeler arasında birinci sırada yer almaktadır. Peki, ülkemizde yetiştirilen ve küresel pazarda büyük önem taşıyan kuru incir nedir, özellikleri nelerdir?

Kuru İncirin Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde birçok çeşit incir çeşidi bulunmaktadır. Kuru incir çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

- Süzme Kuru İncir

- Dağ İnciri

- Dal Kurusu Süzme İncir

- Germencik Dağ İnciri

- Aydın Çarıklar Dağ İnciri

- Sarı Lop Dağ İnciri

- Dal Kurusu İncir

- Meşeli İnciri

- Bardacık İnciri

- Zeytinyağlı İncir

Listeye bakıldığında her bir incir çeşidinin ağaç yapısı, yetiştirilme şartları, yetiştirildiği bölge gibi özelliklerden dolayı farklı yapıda oldukları söylenebilir. Bu anlamda Sarılop dağ inciri öne çıkmaktadır. Ege Bölgesinin Büyük ve Küçük Menderes havzalarında yetişen bir incir türü olarak ön plana çıkan Sarı Lop İnciri Dünya geneline bakıldığında kuru incir üretiminin %60'ını karşılamaktadır. Sarılop dağ inciri, incir kalitesi yüksek olan incir çeşitleri arasında bulunmaktadır. Dünyanın incir kültürüne bakıldığında en ünlü incir olarak yer aldığı görülmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.