Granola Nedir, Faydaları Nelerdir?

22 Ekim 2021
Granola Nedir, Faydaları Nelerdir?

Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz granola genellikle kahvaltı ya da ara öğünlerde tercih edilen bir besin karışımıdır. Peki, granola nedir? Granola içeriği bakımından çok zengin bir besindir. Nitekim yulaf ezmesi, ceviz, kaju, badem, fındık, kayısı, erik, bal, tarçın, pekmez ve adını sayamadığımız daha birçok besin çeşidinin karışımıyla hazırlanmaktadır.

Granola Nedir, Nasıl Yenir?

Mısır gevreği, yulaf ezmesi ya da nesquik gibi kahvaltılık gevrekleri nasıl tüketiyorsak granola da aynı şekilde tüketilebilir. Bu anlamda granolayı damak zevkinize göre ister yoğurt ister süt ile beraber tüketilebilirsiniz. Ayriyeten içine çilek, muz, kivi gibi taze meyveler de katabilirsiniz.

Diyette Granola Yenir Mi?

Granola kahvaltılar da ya da ara öğünlerde tüketilen bir besin olmasından dolayı tam da diyet yapan kişilerin aradıkları bir atıştırmalık niteliğindedir. Öte yandan içeriğindeki zengin besin değerlerinden dolayı tok tutucu özelliğe sahiptir. Özellikle yulaf ezmesi bu anlamda önemlidir.

Granola Nedir

Granola Nedir? Faydaları Nelerdir?

Granola; protein, sağlıklı yağ, lif, tahıl, vitamin, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, çinko gibi birçok besin değeri içermektedir. Bu anlamda, granolanın faydaları aşağıdaki gibi ele alınabilir:

  • Sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Buna göre özellikle kabızlık sorunu yaşayan kişiler için önerilmektedir.
  • Zengin bir protein kaynağıdır. Üstelik yoğurt ve süt eşliğinde tüketildiğinde etkisi daha artmaktadır.
  • Granola saf (doğal) yağlar içermektedir. Dolayısıyla kalp ve damarların korunmasında önemli bir rolü vardır.
  • Granola içeriğindeki tahıl besini sayesinde kan şekerinin yükselmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca tam bir enerji kaynağıdır; halsizlik ya da yorgunluk hissini azaltmaya da yardımcı olur.
  • Doğru miktarda ve doğru zaman aralığında tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olur.
  • Cildin beslenmesinde ve tazelenmesinde de önemli bir rolü vardır.

Granola Nereden Satın Alınır?

Granolanın faydalarını tam anlamıyla görmek için taze meyve, tahıl ve yulaf içeriğine sahip olması önemlidir. Ayrıca bu besinlerin tazeliğini koruması açısından paketleme sürecinin de kalite olması gereklidir.

Bu anlamda, Ege Pazarı olarak farklı damak zevklerine göre granola çeşitleri üretmekteyiz. Sizler de granola paketlerimizi görmek ve bu tadın zevkini yaşamak için satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.