Enginar Neye İyi Gelir?

17 Kasım 2021
Enginar Neye İyi Gelir?

Karaciğerin dostu olarak bilinen enginar papatya familyasına ait bir bitki türüdür. Genellikle Ege bölgesinde yetişmektedir. Enginar, enginar bitkisinin yaprakları temizlenerek elde edilir.

Farklı şekillerde pişirilme yöntemleri olan enginarın tam bir kalsiyum kaynağı olarak da bilinmektedir. Enginarın faydaları, pişirilme yöntemi, kalori değeri gibi başlıklarla enginarı detaylı bir şekilde ele almaya çalışacağız.

Enginarın Faydaları Nelerdir?

Enginar vitamin ve mineral bakımından çok zengin besin değerlerine sahiptir. Enginar neye iyi gelir sorusunu merak ediyorsanız aşağıdaki listeye göz atabilirsiniz.

  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili bir role sahiptir.
  • Kemik sağlığı açısından önemli besinlerimiz arasındadır. Kemiklerin güçlenmesinde etken yapıdadır.
  • Potasyum kaynağı bakımından zengin olması vücudumuzdaki kan basıncının düzenlenmesinde yardımcı niteliktedir.
  • Mide sorunlarının önüne geçmede etkili bir sebzedir. Bağırsakların temizlenmesinde, sindirim sisteminin onarılmasında yararlıdır.
  • Mide şişkinliği şikâyetleri olması durumunda tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca gaz oluşumunu engellemeye yardımcıdır.
  • Lif bakımından yüksek besin değerine sahiptir. Bu anlamda tokluk hissi yaratır.

Enginar Neye İyi Gelir

Enginarı Pişirme Yöntemleri

Sizler de takdir edersiniz ki sebzeler genellikle çocukların çok sevmediği besinler arasında yer almaktadır. Dolaysıyla ebeveynler de yüksek besin değerlerine sahip bu tür yiyecekleri çocuklarına yedirmek için farklı yöntemler denemektedir. İşte, bu yöntemler sayesinde enginar da çocuklarınızın severek tükettiği sebzeler arasında yer alacaktır.

Enginarı pişirmeye hazırlamadan önce temizleme işleminin doğru yapıldığından emin olun. Enginarın yapraklarında bulunan sinarin bileşeni özellikle kolesterolün düşürülmesi ve sindirim sisteminin tazelenmesi bağlamında kesinlikle çöpe atılmamalıdır.

Enginarın daha çok haşlanma yöntemiyle pişirildiği bilinmektedir. Aslında en sağlıklı olan yöntem de budur. Haşlama enginarın üzerine farklı soslar katılabilir ve zeytinyağı ile taçlandırılabilir.

Bir diğer enginar pişirme yöntemi ise fırınlamadır. Enginarı dilediğiniz şekilde dilimleyerek patates, havuç gibi sebzeler eşliğinde fırına sürebilirsiniz.

Enginar Kaç Kalori?

Enginarın muhteşem bir lif kaynağıdır. Bu anlamda tokluk hissi yaratacağından dolayı kişilerin kilo almasında etkili bir yiyecek değildir. Örneğin bir orta porsiyon enginar içerisinde 70 kalori bulunurken büyük bir porsiyon enginar içerisinde 140 kalori bulunmaktadır. Besin değerlerine bakıldığında ise zengin bir protein kaynağı olduğu görülmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.