En İyi İncir Nerede Yetişir?

09 Mart 2022
En İyi İncir Nerede Yetişir?

İncir üretiminde birinci sırada yer alan Türkiye incirlerinin çoğunluğunu Ege Bölgesi’nde gerçekleştirmektedir. Bu bölge üzerinde özellikle İzmir ve Aydın illeri incirin anavatanı olarak bilinir. Dolayısıyla dünyadaki en iyi incir Ege’nin dağlık arazilerinde doğal olarak yetişmektedir.

Türkiye’deki incir yetiştiriciliğinin bir kısmı ise Marmara, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yapılmaktadır. Bunlar arasında İzmir ve Aydın’dan sonra Antalya ilinde de çokça incir yetişir.

Dünyanın En İyi İncirleri: Aydın ve İzmir İncirleri

Aydın ve İzmir illerinde farklı türde incir yetiştiriciliği yapılmaktadır. Örneğin Sarı Lop Dağ İnciri Aydın’ın dağlık arazilerinde yetişirken Bardacık inciri İzmir’in dağlık arazilerinde yetişen iki farklı özel incir türüdür.

Aydın’ın En İyi İnciri: Sarı Lop Dağ İnciri

Sarı Lop Dağ İnciri

İncirin anavatanı olarak bilinen Aydın bölgesinde çeşitli lezzetlerde incir çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan Sarı Lop Dağ İnciri, Aydın’ın belli köylerinde ve dağlık arazilerde tamamen doğal yollarla yetişen özel bir incir türüdür.

Germencik dağ inciri olarak da bilinen sarılop incir etli ve ballı yapısıyla dikkat çekmektedir. İnsan sağlığı bakımından da birçok yararlı etkileri bulunan bu incir türü hem lezzetli hem de faydalı atıştırmalıklar arasında yer alır. Öyle ki bir çeşit dal kurusu incir olan sarı lop A, B, C, K vitaminleri ile potasyum, magnezyum, çinko, bakır ve demir mineralleri bakımından oldukça zengindir.

İzmir’in En İyi İnciri: Bardacık İnciri

Dünya’nın ve Türkiye’nin en iyi incirleri arasında yer alan Bardacık inciri sahip olduğu özellikleri bakımından bir nevi özel incir olarak da ele alınabilir. Bardacık inciri kendine has aromatik tadıyla ayrı bir lezzet sunmaktadır. Küçük yaş incir olan Bardacık incirinin sap kısmı diğer incirlere göre daha uzun olabilmektedir. Ayrıca olgunluğunu tamamlayan incirlerin çok tatlı ve ballı bir yapıda olmasından dolayı kabuklarında çatlama meydana gelebilmektedir. Bu incirin doğal olarak yetiştiğine işarettir. Öte yandan kabuğu ise diğer türlere göre daha ince ve zayıf bir yapıdadır. İzmir’in en iyi inciri Bardacık hasat zamanı kısa süren ve nadir bulunan incir çeşitleri arasında yer almaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.