En Çok İncir Yetişen Yerler

15 Mart 2022
En Çok İncir Yetişen Yerler

Ülkemizde en fazla yetiştirilen meyveler arasında yer alan incir hem taze hem de kuru olarak tüketilen ve bir o kadar da sevilerek yenilen değerli meyveler arasındadır. Bunun yanında yöresel mutfaklarda çok çeşitli tariflerde alternatif bir besin olarak kullanılması incirin tüketim oranını da artırmaktadır. Reçel, marmelat gibi tatlı çeşitlerinde ya da kuru incir dolması gibi yemeklerde kullanılmaktadır. Peki, incir en çok nerede yetişir?

İncir Üretimi: En Çok İncir Yetiştirilen Bölgeler

Türkiye’nin incir üretimi haritasına bakıldığında Ege Bölgesi’nde incir yetiştiriciliğinin fazla olduğu dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra Akdeniz, Marmara, Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde de incir üretiminin yapıldığını söylemek gereklidir.

İncir üretiminin 1000 tondan fazla olduğu iller aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Aydın
  • Denizli
  • Muğla
  • Antalya
  • Mersin

En Çok İncir Yetiştirilen Bölgeler

Yukarıdaki liste incir üretim miktarının 1000 tondan fazla olan il merkezlerini ifade etmektedir. Ancak Bursa bölgesi 20-30 ton; İzmir bölgesi 30-40 ton; Aydın bölgesi ise 184 tondan fazla olmak üzere incir üretimini en çok yapan iller arasında yer almaktadır.

Bu verilere göre yalnızca Türkiye’de değil, dünya üzerinde de en çok incir üretiminin yapıldığı yörenin Aydın olduğu çok rahatlıkla söylenebilir.

Aydın Yöresinde En Çok İncir Yetiştirilen Bölgeler

Ege Bölgesi’nde yer alan Aydın ili incir yetiştiriciliği konusunda küresel çapta ilk sırada bulunmaktadır. Peki, Aydın inciri nerelerde yetişir?

Aydın yöresinin kendine özgü incir çeşitleri bulunmaktadır. Genellikle isimlerini yetiştirildikleri bölgeden alan incirler farklı lezzete sahiptir.

Aydın’ın meşhur incirleri arasında yer alan Sarı Lop Dağ İnciri etli ve ballı yapısıyla eşsiz bir lezzete sahiptir. Tamamen doğal şartlar altında yetişen incirler Aydın’ın dağlık arazilerinde bulunur. Olgunluğunu tamamlayan taze incirler gün ışığında doğal olarak kuruma sürecini tamamlayınca toplanır.

Aydın yöresinde yetişen diğer meşhur incirler ise Germencik ve Çarıklar bölgelerinde yetişmektedir. Aydın Çarıklar Dağ İnciri ve Germencik Dağ İnciri isimlerini tamamen yetiştirildikleri bölgelerden almaktadır. Süzme kuru incir çeşidine göre oldukça ballı ve etli bir forma sahiptir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.