Dolmalık Patlıcan Kurusu

02 Şubat 2022
Dolmalık Patlıcan Kurusu

Köy ürünleri arasında yer alan dolmalık patlıcan kurusu, mevsiminde özenle toplanan taze patlıcanların kurutulması süreci ile elde edilmektedir. Kurutma süreci birtakım özel yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. İçeriğinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan patlıcan kurusu tamamen doğal bir üründür. Bu açıdan tam bir organik köy ürünüdür. Özellikle kış aylarında sevilerek tüketilmenin yanı sıra sofralarımızı lezzetlendiren bir çeşit kuru sebze açısından insan sağlığı üzerinde oldukça yararlı etkileri bulunmaktadır.

Patlıcan Kurusunun Faydaları Nelerdir?

-Kalp sağlığı üzerinde yararlı etkilerinin olduğu düşünülmektedir.

-Kanser hücrelerinin yok edilmesi ile görevli bir besindir. İleride kanser olma riskini minimuma düşürür.

-Anemi hastalığının giderilmesi için tüketilmesi gereken sebzeler arasında yer alır.

-Beyin sağlığı üzerinde etkili olduğu öne sürülmektedir.

-Birtakım mineral ve vitamin bileşenleri bakımından zengin içeriğe sahiptir. Bunlar arasında C, K, B6 vitaminleri ile magnezyum, fosfor, bakır, potasyum mineralleri bulunmaktadır.

-Lif değeri yüksek bir besin olmasından dolayı sindirim sistemi sağlığı açısından tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

-Kemik ve kas gelişimi için alternatif sebzeler arasında bulunur.

-Antioksidan içeriği sayesinde bağırsakların temizlenmesinde önemli rol oynar.

Patlıcan Kurusunun Faydaları Nelerdir?

Dolmalık Kuru Patlıcan Nasıl Pişirilir?

Diğer kurutulmuş sebzelerin çoğu gibi dolmalık patlıcan kurusu da hafif haşlanması gereken yiyecekler arasında yer alır. Daha çok dolmalarda tercih edilen patlıcan kurusunun çeşitli yemeklerde ve salatalarda kullanıldığı da söylenebilir.

Patlıcan Kurusu Nasıl Saklanır?

Dolmalık patlıcanlar kuru ortamda saklanabilir. Ancak oda sıcaklığına dikkat etmek önemlidir. Özellikle nemli olmaması gerekmektedir. Öte yandan kendi bağından çıkarmayarak asılı bir şekilde olduğu gibi saklamak uygundur. Bu şekilde haftalarsa durabilen kuru patlıcanlar istenilirse buzdolabında muhafaza edilebilir -ki eğer çok sıcak bir ortam varsa buzdolabında saklanması önerilmektedir. Bir diğer saklama yöntemi ise haşlamaktır. Patlıcanları hafif haşlayarak buzdolabı poşetlerine koyabilir ve buzluğunuzda muhafaza edebilirsiniz. Bu yöntem, patlıcanları önceden haşladığınız için yemek yapma sırasında size zaman kazandıracaktır.

Patlıcan Kurusu Kalorisi

Bir adet dolmalık kuru patlıcan dolması yaklaşık 80 kaloridir. Bir adedi neredeyse 100 grama yakındır. 100 gram patlıcan kurusu 100 kaloridir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.