Dolmalık Kırmızı Biber Kurusu

21 Ocak 2022
Dolmalık Kırmızı Biber Kurusu

Dolmalık kırmızı biber kurusu, mevsiminde toplanan taze biberlerin kurutulması ile elde edilmektedir. Kurutma süreci tamamen doğal yollarla yapılmaktadır. Öncelikle içi oyulan biberler sonrasında gölgede kurutulmaktadır. Bir dizi kırmızı kuru biber kurusunun içerisinde ortalama 40-45 kadar biber kurusu yer almaktadır. Türk mutfağında kullanım alanı oldukça geniş olan ve neredeyse herkes tarafından sevilerek tüketilen kırmızı biber kurusunu eşsiz bir lezzete sahiptir. Tamamen doğal yollarla elde edilir ve organiktir. Bu nedenle köy ürünleri arasında yer alır. Hiçbir katkı maddesi içermemektedir. Bu anlamda da insan sağlığı açısından oldukça yararlı bir besin maddesidir.

Dolmalık Kırmızı Biber Kurusunun Faydaları Nelerdir?

-Güçlü bir sindirim sisteminin inşası için tüketilmesi gereken önemli besinler arasında yer almaktadır. Metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağladığı bilinmektedir. Sindirim sisteminin düzenlenmesi açısından etkili bir besin maddesidir.

-Doğal bir ağrı kesici görevi gördüğü öne sürülmektedir.

-Birtakım vitamin ve mineraller bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Özellikle C vitamini değeri çok yüksek bir besin olması ile bilinmektedir. Bu anlamda, bağışıklık sisteminin güçlenmesi için en etkili yiyeceklerden birisidir.

-Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına dair etkileri olduğu belirtilmektedir.

-Antioksidan içeriği bakımından güçlü bir içeriğe sahiptir. Buna göre hem vücutta biriken zararlı maddelerin atılmasında hem de kansere sebebiyet verebilecek hücrelerin yok edilmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.

Dolmalık Biber Kurusu Nasıl Pişirilir?

Dolmalık Biber Kurusu Nasıl Pişirilir?

Dolmalık kırmızı biber kurusunun kendini bırakması için öncelikle 15-20 dakika kadar haşlanması gerekmektedir. Daha sonra soğuk suda iyice yıkadıktan sonra damak zevkinize göre hazırladığınız iç harcı dolmalık biberlerin içerisine doldurabilirsiniz.

Kırmızı Biber Kurusu Nasıl Saklanır?

Kuru biberleri ister dışarıda ster buzdolabında muhafaza etmek mümkündür. Ancak oda sıcaklığına dikkat etmek gereklidir. Eğer çok sıcak bir ortam varsa buzdolabında saklanması önerilir. Öte yandan kuru biberleri hafif haşlayarak sonrasında buzdolabı poşetlerine koyup buzluğunuzda da muhafaza edebilirsiniz. Böylece yemek yapacağınız zaman haşlama süreciyle uğraşmamış olursunuz.

Biber Kurusu Kalorisi

Dolamlık kırmızı biber kurusunun 100 gramında 55 kalori bulunmaktadır. Bunun yanı sıra dolmalık biberin içerisine koyacağız harcın –yani iç malzemelerin bu kalori değerini arttıracağı göz önünde tutulmalıdır. Örneğin bir adet biber dolması (pirinç iç malzemeli) ortalama 130 kaloridir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.