Cevizli Kuru İncir Nedir, Nelere İyi Gelir?

08 Mart 2022
Cevizli Kuru İncir Nedir, Nelere İyi Gelir?

Ceviz dolgulu kuru incir doğal şartlar altında kurutulan dağ incirlerinin içine ceviz içinin konulması ile elde edilen lezzetli ve sağlıklı bir besin maddesidir. Atıştırmalık olarak kahvaltılarda, ara öğünlerde veya çay, kahve gibi içeceklerin yanında tüketilebilir. Kuru incir ceviz ikilisi insan sağlığı bakımından oldukça yararlıdır. İçeriğinde birçok önemli vitamin ve mineral bileşenleri bulunduran cevizli kuru incir tam bir enerji deposudur.

Sabahları aç karnına incir ve ceviz yemek hem enerji verir hem de tokluk hissi yaratarak açlığı yatıştırır. Ayrıca kuru incir ve ceviz öksürüğe de iyi gelmektedir.

Kuru İncir Ceviz Neye İyi Gelir, Cevizli Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Cevizli kuru incirin faydaları şöyledir:

-Kuru incir lif içeriği yüksek bir besindir. Buna göre cevizli kuru incir sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Ayrıca sindirim yolları üzerinde oluşan parazit ve bakterilerin öldürülmesinde etkilidir.

-Vitamin ve mineral içeriği bakımından yüksek olan ceviz ve kuru incir vücudun günlük ihtiyaç duyduğu besin bileşenlerini karşılamaya yardımcı olur.

-Antioksidan içeriğe sahip olan ceviz dolgulu kuru incir toksin maddelerin vücuttan atılmasında önemli rol oynar.

-Cevizli kuru incirin cilt sağlığı bakımından da faydaları olduğu düşünülmektedir. Hücrelerin yenilenmesi için alternatif bir besin olduğu da söylenebilir.

-İçeriğindeki A, B, C, K vitaminleri ile potasyum, magnezyum, çinko, bakır ve demir mineralleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

-Kan basıncını düzenlemede ve kan şekeri seviyesini dengede tutmada önemli bir besindir.

Kuru İncir Ceviz Neye İyi Gelir

Cevizli Kuru İncir Kalorisi

Bir adet cevizli kuru incir 70 kaloridir. Ceviz dolgulu kuru incir metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olurken sindirim sisteminin de düzgün çalışmasında önemli rol oynar. Dolayısıyla diyet listelerinde gönül rahatlığı ile yer verilebilen bir yiyecek olarak ön plana çıkar. Aşırı miktarlarda tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.

Kuru İncir Ceviz Lezzetli Tarifler: Cevizli Kuru İncir Tatlısı

Cevizli kuru incir kullanılarak çeşitli lezzetler ortaya çıkarmak mümkündür. Örneğin cevizli kuru incir tatlısı yaparak farklı lezzetler deneyimlenebilir. Ancak bu tatlının içerisinde şeker olacağından ceviz dolgulu kuru inciri tek başına tüketmek daha sağlıklıdır.

Cevizli Kuru İncir Reçeli

İncir meyvesi kullanılarak reçel yapmak yöresel bir tariftir. Ancak farklı lezzet arayışında olan kişiler için cevizli kuru incir reçeli tarifi de bir alternatif olabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.