Çarıklar Dağ İncirinin Özellikleri Nelerdir?

27 Mart 2022
Çarıklar Dağ İncirinin Özellikleri Nelerdir?

Bir çeşit kuru incir olan Çarıklar dağ inciri tamamen doğal şartlar altında yetişmektedir. Herhangi bir katkı maddesi içermemesi nedeniyle içeriğindeki vitamin ve mineral değerlerinde bozulma olmaz.

Tam bir şifa kaynağı olan Çarıklar dağ incirini Sarılop inciri olarak da adlandırabiliriz. Aydın’ın en iyi incirleri arasında yer alan bu özel lezzet Çarıklar köyünde yetiştirilmektedir. Çarıklar, Aydın’ın Germencik ilçesine bağlı bir mahalledir ve incir yetiştiriciliği bakımından önemli tarım alanları arasında yer alır.

Aydın Çarıklar Dağ İncirin Faydaları Nelerdir?

Aydın Çarıklar dağ incirinin faydaları aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Potasyum, magnezyum, çinko, bakır, demir mineralleri ve A, B, C, K vitaminleri bakımından besin değeri yüksek bir kuru incir çeşididir.
  • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkileri oldukça fazladır.
  • Vücudu, adeta bir kalkan etkisi yaparak birçok hastalığa karşı savunur.
  • Lif değeri çok yüksektir. Bu minvalde, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olur.
  • Saç ve cilt sağlığı alanında gerek kozmetik gerek de alternatif tıp sektörlerinde kullanılmaktadır.
  • Hücreleri yenilediği düşünülmektedir.
  • Kan basıncı seviyesinin düzenlenmesi, tansiyonun düşürülmesi ve kan şekerinin dengelenmesi noktasında etkili olduğu öne sürülmektedir.
  • Antioksidan kaynağıdır. Toksin maddeleri hızla vücuttan atmada görev yapar.
  • Mideyi besler ve korur.
  • Bağırsakları temizler.

Çarıklar Dağ İnciri Özellikleri

Dağ İnciri Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Dağ incirleri birçok incir çeşidine göre daha küçük boyutlardadır. Ancak her dağ incirinin aynı özelliklere sahip olduğu söylenemez. Örneğin sarılop inciri dediğimiz kurutmalık incir Aydın’da yetiştirilen en özel incirlerden biridir.

Aydın’ın Germencik ilçesinde ve Germencik’e bağlı Çarıklar köyünde yetişen sarılop incirler dal kurusu incir çeşidine göre daha etli ve ballı bir yapıya sahiptirler. Her iki incir türünün de ekstra bir kurutma sürecine dâhil edilmediğini söylemek gerekir.

Dağ İnciri Kaç Kalori?

Bir adet Aydın Çarıklar dağ inciri 50 kaloridir. Her gün düzenli olarak tüketildiğinde birçok faydası bulunan tam bir şifa kaynağı ürünüdür. Vücudun ihtiyaç duyduğu birçok besin bileşenlerini içerisinde bulundurmaktadır.

Dağ İnciri Nerede Bulunur?

İncir üretiminin anavatanı Aydın öyle ki incir üretiminde birinci sırada yer almaktadır. Ege Pazarı güvencesiyle alabileceğiniz dağ incirleri Çarıklar ve Germencik beldelerindeki tarlalardan özenle toplanır. Hiçbir şekilde katkı maddesi içermeyen incirler adresinize 1-4 iş günü içinde teslim edilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.