Bardacık İnciri Nedir, Nerede Yetişir?

10 Mart 2022
Bardacık İnciri Nedir, Nerede Yetişir?

Dünya incir üretiminde dünyada birinci sırada yer alan Türkiye çeşitli incir türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında bulunan Bardacık inciri Ege bölgesinin dağlık arazilerinde yetişen özel bir incir türüdür.

Taze incir çeşitleri arasında yer verebileceğimiz Bardacık inciri etli yapısı ve ballı dokusuyla ön plana çıkmaktadır. Daha çok İzmir bölgesinde yetişen bu incirin hasadı ortalama üç hafta kadar sürer.

Bardacık İnciri Nerede Yetişir ve Ne Zaman Çıkar?

Taşıdığı birtakım özellikler nedeniyle adeta incirlerin şahı olarak anılan bu yaş incir yaz mevsimin bitimi ile sonbaharın başlangıcı arasında kalan zamanda hasat edilir.

İzmir’in Torbalı, Kemalpaşa, Tire gibi çeşitli ilçelerin dağlık arazilerinde tamamen doğal şartlar altında yetişmektedir.

Gerçek Bardacık incirinin yetiştirilme süreci tamamen doğal olarak işler. Harici bir sulama yapılmasına ihtiyaç duyulmaz. Su ihtiyacı doğrudan yağmur ile karşılanır.

Bardacık incirinin tadı doğallığındadır. Öyle ki yetiştirilirken çeşitli katkı maddelerinin kullanılmaması incirin etli ve ballı olmasını sağlar. İnsan sağlığı bakımından da birçok yararlı etkileri olan bu özel incir türü dalında kendiliğinden kurur ve daha sonra tek tek elle toplanır.

Bardacık İncirinin Özellikleri

Bardacık İncirinin Özellikleri

Bardacık incirini diğer incir çeşitlerinden ayrı kılan birtakım kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bardacık incirinin özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

-Bardacık incirinin sap kısmı uzun boyludur.

-Kabuğu diğer incir türlerine göre daha incedir.

-Çok tatlı ve ballı yapıda olmasından dolayı kabuğu çatlayabilir.

-Son derece tatlı ve aromatik bir lezzete sahiptir.

-Hasat zamanı kısadır ve nadir yetişen incirler arasında yer alır.

Bardacık mı İncir mi?

İncir seven ve incir satın almak isteyen tüketiciler incirin bardacıktan farklarını ve ayrı iki besin olup olmadıklarını merak etmektedirler. Bardacık ve incir iki farklı meyve çeşidi olarak karıştırılmaktadır. Aslında Bardacık, incir meyvesinin farklı bir alt türüdür. Tıpkı Sarı Lop Dağ İnciri ve Süzme Kuru İncir gibi değerlendirilebilir. Ancak Bardacık incirinin belli alanlarda yetişiyor olması bu inciri özel kılmaktadır. Bardacık kelime anlamına bakıldığında da bir tür küçük ve tatlı yaş incir olduğu ortaya çıkmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.