Stokta Yok
Ege Pazarı  İncir

Aydın Çarıklar Dağ İnciri

27,90 TL
Planlanan Kargoya Teslimat
:
07.07.2022
250 ₺ ve Üzeri Ücretsiz Kargo
Kampanya
  Ürün Özellikleri

  Aydın Çarıklar dağ inciri, adından da anlaşılacağı üzere dağlık arazilerde yetişen bir çeşit incir türüdür. Tamamen doğal şartlarda yetişen oldukça lezzetli bir besin maddesidir. Aydın’ın Germencik ilçesinin bir beldesi olan Çarıklar’da yetişen bu mucizevi incir türü etli ve ballı bir yapıda olması ile bilinmektedir. Sevilerek tüketilmesinin yanı sıra insan sağlığı bakımından da oldukça yararlı etkiler barındırması açısından tam bir şifalı ürün olarak nitelendirilebilir.

  Aydın Çarıklar Dağ İncirin Faydaları Nelerdir?

  1. Potasyum, magnezyum, çinko, bakır, demir mineralleri ve A, B, C, K vitaminleri bakımından oldukça zengin bir besin maddesidir. Lif içeriği yüksek besinler arasında yer alır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkilidir.
  2. Cilt ve saç sağlığı bakımı için kullanılan alternatif gıda maddeleri arasında yer almaktadır.
  3. Hücrelerin yenilenmesi adına önemli bir besin olarak görülmektedir.
  4. Kan basıncını düzenler.
  5. Antioksidan içeriği bakımından zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  6. Tansiyonun düşürülmesi üzerinde etkileri olması anlamında özellikle tansiyon hastalarının tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
  7. Midenin korunmasında görevlidir.
  8. Bağırsakların temizlenmesinde oldukça etkilidir.
  9. Kan şekerini düzenleyici özelliğinden dolayı özellikle diyabet hastalarının uygun miktarlarda tüketmeleri şartıyla diyet listelerinde bulundurmaları gereken besinler arasında yer alır.

  Dağ İnciri Ne Demek?

  Dağ incirinin özelliği diğer incir türlerine göre eşsiz bir tat sunmasından kaynaklanmaktadır. Ovalarda yetişen incir çeşitlerine göre boyutlarının daha küçük olduğunu söylemek mümkündür. Öte yandan daha susuz bir yapıda oldukları söylenebilir. Dağ inciri halk arasında kuru incir olarak da bilinmektedir. Daha çok bu isimle anıldığını söylemek son derece doğru olacaktır. Aydın’ın Germencik ilçesinin Çarıklar beldesinde yetişen bu incir türünün ekstra bir kurutma sürecine dâhil olmadığını söylemek gereklidir. Öyle ki Aydın Çarıklar dağ incirinin de kendine has olan özelliği de buradan gelmektedir. Tamamen doğal ve organik bir yapıda olan Aydın Çarıklar dağ incirinin kesinlikle ilave şeker ve herhangi bir katkı maddesini içermediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

  Dağ İnciri Kaç Kalori?

  Bir adet Aydın Çarıklar dağ incirinin içeriği 50 kaloriden oluşmaktadır. Bir adet dağ inciri yemek günlük alınması gereken lif ihtiyacının iki gramını karşılamaktadır. Demir minerali bakımından da zengin içeriğe sahip olan dağ inciri günlük olarak tüketilmesi gereken besin olarak önerilmektedir.

  Dağ İnciri Nerede Bulunur?

  İncir üretiminin anavatanı olarak tanımlayabileceğimiz Ege bölgesi, dağ inciri üretimi bakımından iki önemli ilimize ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar Aydın ve İzmir illeridir. Ancak, Aydın ilimiz incir üretimde daha iddialıdır. Öyle ki Aydın Çarıklar dağ inciri de bu ilimizin Germencik ilçesinin Çarıklar beldesine özgü bir incir çeşididir. Tamamen organik ve hiçbir şekilde katkı maddesi içermeyen Aydın Çarıklar dağ incirinin sevilerek tüketildiği söylenebilir.

  Yorumlar
  T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.