Acı Biber Reçeli Nedir, Nasıl Yenir?

12 Aralık 2021
Acı Biber Reçeli Nedir, Nasıl Yenir?

Acı biber reçeli yabancı olduğunuz bir reçel türü olabilir, çünkü pek bilinmeyen reçel sınıfı arasında yer almaktadır. Daha çok yöresel bir tat olarak bilinmektedir. Acı biber reçeliyle ilk kez tanışanlar doğal olarak acı biberi neyle yenir gibi soruların cevabını merak ederler.

Acı Biber Reçeli Nasıldır?

Yöresel ürünler arasında yer alan acı biber reçeli içeriği itibariyle kırmızı acı biber ve kırmızı kapya biberin karıştırılmasıyla elde edilir. Kahvaltılarda ve tavuk, balık ya da kırmızı et gibi besinlerin yanında tüketilebilir. Acı biber reçelinin kendine özgü bir tadı vardır.

Acı Biber Reçeli Neyle Yenir?

Acı biber reçeli nasıl yeniyor diye merak edenlere elbette birkaç naçizane önerimiz var. Öncelikle bir dilim ekmeğin üzerine beyaz peynir sürdükten sonra ekmeğinizi acı biber reçeline bandırabilirsiniz. Öte yandan kırmızı ya da beyaz et ürünlerinin yanında sos niyetine acı biber reçelini tüketebilirsiniz.

1.	ACI BİBER REÇELİ NEDİR, NASIL YENİR?

Acı Biber Reçeli Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Şanlıurfa yöresinin özgün tatlarından biri olan acı biber reçelinin elbette insan sağlığı açısından oldukça faydası vardır. Özellikle kilo vermek isteyenler için alternatif bir besin olarak ele alınabilir. Ancak acı biber reçelinin doğal olarak yapılması önem arz etmektedir. İçerisinde bir kısım bal veya şeker barındırabilir.

Acı biberin dolaşım sistemine iyi gelmesi, bağışıklık sistemini güçlü tutması ve antioksidan içermesi gibi faydalarından yola çıkarak acı biber reçelinin de aynı yararları olduğunu söyleyebiliriz. Acı biber reçelinin diğer reçellere nazaran sos niyetiyle tüketilmesi mümkündür. Bu nedenle içerisinde eser miktarda şeker, pal ya da pekmez gibi tatlandırıcılar bulunmaktadır.

Acı Biber Reçeli Nereden Alınır?

Reçel ürünleri içeriği bakımından beyaz şeker içermelerinden dolayı aslında sağlıklı besinler arasında bulunmamaktadır. Özellikle dışarıda satılan, içeriğinde meyve ve beyaz şeker dışında birçok çeşitte farklı gıda maddeleri içermesi, reçeli insan sağlığı noktasında daha da kötü bir besin haline getirmektedir. Ancak Ege Pazarı olarak tüm ürünlerimizi doğal olarak elde ettiğimiz gibi acı biber reçelini de bu yöntemle elde etmekteyiz. Dolayısıyla içeriğinde yalnızca acı biber ve kapya ikilisinin olduğu ve tat vermesi anlamında tamamen doğal beyaz şeker ile bir miktar doğal bal içermesi bağlamında acı biber reçelini gönül rahatlığı ile egepazari.com.tr üzerinden satın alabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.